Filistyński ołtarz z rogami odkryty w Gat

gataArcheolodzy pracujący na przybrzeżnej równinie w południowym Izraelu, na stanowisku Tell es-Safi, które jest utożsamiane z Gat, filistyńskim miastem Goliata, odsłonili bardzo rzadki kamienny ołtarz. Jest on datowany jest on na IX wiek p.n.e. i wobec tego jest najwcześniejszym tego typu znaleziskiem na terenie dawnej Filistei.

Ołtarz ma około 90 cm wysokości i jest zakończony charakterystycznymi „rogami”. Pod tym względem przypomina starożytne ołtarze opisane w hebrajskiej Biblii, między innymi te, których używali Izraelici w przybytku, a później w świątyni (por. Wyjścia 27:1-2, 1 Królów 1:50).  Tego typu ołtarze bardzo rzadko znajdowane były w kontekście archeologicznym. Różnica jest taka, że ołtarze hebrajskie miały „rogi” z czterech stron, a ten filistyński zaledwie z dwóch.

Aren Maeir, kierownik wykopalisk w Tell es-Safi/Gat twierdzi, że znalezisko rzuca światło na wzajemne kontakty Izraelitów i Filistynów, w tym również zapożyczenia i nawiązania w religii i kulturze obu narodów.

Oto filmik umieszczony w sieci kilka dni temu przez archeologów:

Aren Maeir poinformował też na blogu ekspedycji o znalezieniu w pobliżu ołtarza inskrypcji.

Czytaj więcej o filistyńskim rogatym ołtarzu z Gat (ang).

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Izrael i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.