Grobowiec apostoła Filipa znaleziony w Turcji?

Włoski archeolog Francesco D’Andria twierdzi, że odnalazł w Hierapolis w południowo-zachodniej Turcji grobowiec apostoła Filipa, jednego z dwunastu uczniów Jezusa.

Według archeologa grób Filipa był tradycyjnie wiązany z martyrium (kościołem poświęconym męczennikowi, zazwyczaj zawierającym jego szczątki) zbudowanym w tym miejscu, chociaż nigdy w nim nie znaleziono śladów starożytnego pochówku. Jednak w zeszłym miesiącu D’Andria i jego zespół zlokalizowali mniejszy kościół oddalony jakieś 45 metrów od martyrium, który wydaje się mieścić grób apostoła.

Po oczyszczeniu nowo odkrytego miejsca, D’Andria z kolegami natrafili na grobowiec. Jak twierdzą, ustalili, że szczątki apostoła zostały przeniesione z Kościoła św. Filipa (martyrium) do nowego kościółka w piątym wieku, w czasach bizantyjskich.

Biblia nie podaje żadnych szczegółów dotyczących śmierci i miejsca spoczynku apostoła Filipa. Według późnej tradycji (której wyrazem jest owo martyrium, a także apokryficzne Dzieje Filipa datowane na IV w.) apostoł zmarł śmiercią męczeńską ok. 80 roku właśnie w Hierapolis i został tu pochowany. Jednak badacze zastrzegają, że kult relikwii nie był wówczas praktykowany wśród pierwszych chrześcijan.

Czytaj więcej o znalezieniu ‚grobowca apostoła Filipa’ w Turcji (ang).

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Turcja i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.