Tatuaże w starożytnym Egipcie

Jedne z pierwszych tatuaży niewątpliwie pojawiły się w starożytnym Egipcie. Świadczy o tym odnaleziona w 1891 roku mumia Amunet – tebańskiej kapłanki żyjącej w czasach XI dynastii. W okresie Średniego Państwa istniała wręcz moda na tatuaże, czego dowodzą kobiece mumie mające związek z kulturą nubijską. Być może zatem ów zwyczaj przyszedł do Egiptu z południa, z Czarnej Afryki.

Jakkolwiek było, tatuaże miały z pewnością ścisłe związki z panującą w państwie faraonów kulturą i obyczajami. Amunet była kapłanką Hathor, kosmicznej bogini-matki, ku czci której urządzano wyuzdane pijackie orgie. Być może związek z kultem tej bogini płodności miały tatuaże Amunet umieszczone na udach, ramionach i – co bardzo znamienne – poniżej pępka. Wiadomo też, że Egipcjanie tatuowali sobie na ciele imiona i symbole swoich bóstw.

Chociaż na figurkach i malowidłach znajdowane są dowody tatuowania się przez obie płcie, to mumie z tatuażami należą tylko do kobiet. Istnieje teoria, że są to niewiasty, które zarabiały na życie ciałem – tancerki, akrobatki i zwłaszcza prostytutki. Sama kapłanka Amunet była nałożnicą jednego z faraonów. Uważa się więc, że tatuaż miał na celu odróżnienie tych osób od reszty społeczeństwa i wyzywające prowokowanie seksualnością, podobnie jak to ma miejsce dziś w niektórych środowiskach.

Fakty te pomagają zrozumieć, dlaczego wychodzący z Egiptu Izraelici otrzymali w Prawie tak stanowczy zakaz wykonywania rytualnych nacięć i robienia sobie tatuaży na ciele (Kapłańska 19:28).

Czytaj więcej o tatuażach w starożytnym Egipcie (pol)

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Egipt i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.