Złoty dzwoneczek z Jerozolimy – z szaty arcykapłana?

dzwonekIzraelscy archeolodzy odnaleźli w dawnym kanale ściekowym w Jerozolimie mały, złoty dzwoneczek datowany na okres Drugiej Świątyni, czyli około I wieku n.e.

Dzwoneczek, który nadal wydaje dźwięk, zaopatrzony jest w zawieszkę. Według odkrywców był to element, który przyczepiano do szat najbardziej znaczących osobistości w tamtym okresie w społeczeństwie żydowskim. Według Biblii takie dzwoneczki nosili arcykapłani izraelscy.

Archeolog Eli Szukron bierze pod uwagę, że dzwoneczek mógł być częścią specjalnej szaty arcykapłana. Znaleziono go w pobliżu Muru Zachodniego (Ściany Płaczu), więc w sąsiedztwie świątyni. Poza tym według Księgi Wyjścia 28:33-35 dzwoneczki takie miały wyróżniać głównego kapłana w przybytku, a później w świątyni Jahwe.

Gdyby się potwierdziła teza archeologów, odkrycie byłoby prawdziwą sensacją, ponieważ do naszych czasów nie zachowało się nic z wyposażenia świątyni i kapłanów izraelskich. Wszystko zostało zniszczone w roku 70 n.e. podczas stłumienia powstania żydowskiego przez Rzymian.

Czytaj więcej o złotym dzwonku z Jerozolimy w Archeowieściach (pol) i Jerusalem Post (ang)

Zobacz też film o odkryciu:

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Izrael, Jerozolima i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.