Wczesny kalendarz wśród zwojów znad Morza Martwego

Qumran ZodiacArcheolog dr Helen Jacobus z Uniwersytetu w Manchester w Anglii zidentyfikowała wśród Zwojów znad Morza Martwego wczesny kalendarz sprzed 2000 lat, który jest poprzednikiem używanego dziś przez Żydów tradycyjnego kalendarza księżycowego.

Pochodzący z groty czwartej z Qumran dokument znany jako 4Q418 ma charakter astrologiczny i zarówno swoją treścią, jak i językiem nawiązuje do podobnych tekstów babilońskich. Kalendarz wyjaśnia, jak ustalić położenie księżyca na tle znaków zodiaku w danym dniu w żydowskim kalendarzu.

Co ciekawe, nazwy miesięcy użyte w tym tekście, są tożsame z ich odpowiednikami we współczesnym kalendarzu żydowskim. Badaczka uważa, że są to aramejskie tłumaczenia babilońskich nazw miesięcy.

W manuskrypcie można znaleźć również „wróżbę grzmotu”, czyli przepowiednię, co się stanie, jeśli grzmot słychać w określonym znaku zodiaku.

Według dr Helen Jacobus archaiczny i ciężki język dokumentu, zupełnie różny od subtelnych poetyckich tekstów z Qumran, jest tłumaczeniem jakiegoś astrologicznego tekstu akadyjskiego. Wskazuje on na wpływy astrologii w Izraelu w I wieku i powiązania z myślą grecko-babilońską.

Czytaj więcej o wczesnym kalendarzu zodiakalnym wśród Zwojów znad Morza Martwego (ang).

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Izrael, Mezopotamia i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.