Badania DNA sugerują związki Żydów z Afryką

Naukowcy z Harvard Medical School przeprowadzili badania porównawcze DNA, z których wynikło, że współcześni Żydzi mogą mieć wspólnych przodków z mieszkańcami Afryki Subsaharyjskiej.

Na ślady pokrewieństwa naukowcy wpadli w zeszłym roku podczas szeroko zakrojonych badań genetycznych populacji żydowskiej z całego świata. Po bliższym zbadaniu tego interesującego tropu, uczeni z Harvardu stwierdzili, że Żydzi mogli odziedziczyć od 3 do 5 procent genów po mieszkańcach Czarnej Afryki.

Genetycy szacują, że wymiana genów mogła nastąpić około 72 pokolenia temu, czyli w dużym przybliżeniu przed dwoma tysiącami lat.

Według Lawrence’a Schiffmana, izraelskiego profesora hebraistyki i historii żydowskiej, do mieszanych małżeństw Żydów z Afrykanami mogło dochodzić podczas epoki hellenistycznej (ok. 320 – 30 p.n.e.), gdy gminy żydowskie kwitły w wielu miastach północnej Afryki, albo w okresie Pierwszej Świątyni (ok. 950 – 600 p.n.e.), gdy królowie izraelscy, na przykład Salomon, utrzymywali bliskie kontakty z Czarnym Lądem.

Czytaj więcej o związkach genetycznych Żydów z Afrykanami (ang.)

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Egipt, Genetyka, Izrael i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.