Nowe znaleziska w tunelu w Jerozolimie: rzymski miecz i menora

Archeolodzy Izraelskiego Zarządu Starożytności pracujący przy odsłanianiu dawnego tunelu w Jerozolimie poinformowali o dwóch nowych, unikalnych odkryciach sprzed 2 tysięcy lat: rzymskim mieczu z zachowaną skórzaną pochwą oraz kamieniu, na którym wyryty jest wczesny wizerunek siedmioramiennego świecznika (menory).

Rzymski miecz jest trzecim, jaki odnaleziono w Jerozolimie. Mierzy około 60 cm i na skórzanej pochwie nadal widoczne są zdobienia. Archeolog Ronny Reich uważa, że prawdopodobnie należał do rzymskiego żołnierza stacjonującego w Jerozolimie podczas powstania żydowskiego (66-73 n.e.).

MenorahNiewielki kamień z wyrytą menorą również znaleziono w pobliżu tunelu. Jak wyjaśnia Reich, bardzo ważne jest to, jak na kamieniu narysowano podstawę świecznika. Od lat wśród archeologów trwa spór, jak dokładnie u podstawy wyglądał siedmioramienny świecznik, który stał w Świątyni w Jerozolimie. Inaczej bowiem przedstawia tę sprawę słynna płaskorzeźba na Łuku Tytusa (Rzymianie po zdobyciu miasta w 70 roku zabrali menorę), a inaczej żydowskie mozaiki i rysunki z I wieku odkryte ostatnio przez archeologów.

Według znalezionego rysunku świecznik spoczywał na czworonogu, który stał na ramie ustawionej na podłodze. Ronny Reich i jego współpracownik Eli Szukron sądzą, że rysunek mógł wykonać ktoś, kto widział świecznik w Świątyni na własne oczy.

Tunel ściekowy, który odsłaniają archeolodzy pochodzi z okresu Drugiej Świątyni (I wiek n.e.) i przebiega pod Starym Miastem. Mierzy jakieś 600 metrów i do tej pory odkopano mniej więcej jego połowę. Niedawno odnaleziono tam złoty dzwoneczek z szaty żydowskiego dostojnika.

Czytaj więcej o nowych znaleziskach w jerozolimskim tunelu (ang.)

Powiązane:

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Izrael, Jerozolima i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.