Pozostałości perskiego pałacu z czasów biblijnych

Archeolodzy odkryli w Iranie pozostałości pałacu z czasów panowania perskiej dynastii Achemenidów. Dynastia ta rządziła Bliskim Wschodem w czasach największej świetności mocarstwa medo-perskiego (530-330 p.n.e.).

Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym Dahaneh Gholaman, w południowo-wschodnim Iranie, gdzie znajdują się pozostałości starożytnego perskiego miasta.

Do tej pory na stanowisku odsłonięto 54 budowle, lecz ów pałac jest najważniejszym odkryciem w Dahaneh Gholaman. Przypomina podobne budowle znalezione w stolicach państwa perskiego: w Pasargadach i w Persepolis.

W roku 539 p.n.e. Persja pokonała Babilon i na 200 lat przejęła władzę nad Bliskim Wschodem, w tym nad Palestyną i rozproszonymi Żydami. Tolerancyjna polityka władców z dynastii Achemenidów umożliwiła Żydom powrót do Judy i odbudowę świątyni. Wysokim urzędnikiem na dworze perskim był Daniel, natomiast żoną jednego z późniejszych królów była Żydówka Estera.

Czytaj więcej o odkryciu perskiego pałacu (pol. i ang.)

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Biblia, Bliski Wschód, Persja i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.