Zabytki Bliskiego Wschodu zagrożone rewolucjami

pyramids-Egyptian-armyNiedawne wydarzenia w krajach Bliskiego Wschodu, zwane „arabską wiosną ludów” stanowią zagrożenie dla stanowisk archeologicznych i zgromadzonych starożytnych zabytków. Podczas niepokojów towarzyszących zamieszkom, rewolucjom i wojnom, bezcenne zabytki narażone są na grabież lub zniszczenie.

Szabrowanie starożytności i nielegalny obrót zabytkami nie jest zjawiskiem nowym, lecz w cieniu rewolucji nabiera niepokojącego rozmiaru. Dla wielu stanowi lukratywne źródło dochodów w niespokojnych czasach.

Na kradzieże narażone są też muzea w krajach objętych zamieszkami. Na przykład w Egipcie rozkradziono kilka magazynów z zabytkami i stanowisk archeologicznych. Nie oszczędzono również słynnego Muzeum Egipskiego w Kairze. Trudno powiedzieć, jak wygląda sytuacja w Libii czy Syrii, informacje stamtąd są bardzo skąpe.

O niszczenie zabytków oskarżani byli również żołnierze koalicji antysaddamowskiej, którzy w roku 2003 zdobyli Irak. Między innymi zarzuty stawiano polskim oddziałom, których baza była umieszczona w ruinach starożytnego Babilonu.

Czytaj więcej o zabytkach Bliskiego Wschodu zagrożonych przez rewolucje (pol).

Zobacz też:

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Bliski Wschód, Egipt, Mezopotamia i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.