Wznowiono rekonstrukcję najstarszej piramidy świata

Nowy szef egipskich służb starożytności Mohammad Abdel-Maksoud ogłosił, że Najwyższa Rada Starożytności postanowiła wznowić renowację schodkowej piramidy Dżesera w Sakkarze, uważanej za najstarszą piramidę w Egipcie i na świecie.

Piramida, jak donosiły lokalne media, znajdowała się ostatnio w opłakanym stanie. Przyczyną przerwania prac konserwatorskich było wstrzymanie płatności w związku z wydarzeniami w Egipcie.

Schodkowa piramida w Sakkarze została wybudowana jako grobowiec Dżesera, drugiego faraona trzeciej dynastii. Jej budowniczym był Imhotep, wysoki urzędnik tego króla i pierwszy znany architekt. Uważa się, że jest pierwszą zbudowaną piramidą w Egipcie i najstarszą stojącą nadal budowlą kamienną w tym kraju.

Abdel-Maksoud na stanowisku sekretarza generalnego Najwyższej Rady Starożytności zastąpił niedawno Zahiego Hawassa, słynnego i kontrowersyjnego archeologa, wieloletniego szefa służb starożytności w Egipcie.

Czytaj więcej o przywróceniu prac renowacyjnych piramidy Dżesera (ang).

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Egipt i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.