Kodeks z Aleppo dostępny w Internecie

Plik:Aleppo Codex (Deut).jpgKodeks z Aleppo, jeden z dwóch najważniejszych kodeksów Biblii hebrajskiej, zwany „Koroną”, od niedawna jest dostępny dla wszystkich w Internecie na stronie http://www.aleppocodex.org.

Ten sporządzony w X wieku przez masoretów pergaminowy kodeks przez wieki był najstarszym i najważniejszym kompletnym odpisem hebrajskiego tekstu Biblii (Starego Testamentu).

Rękopis powstał w Tyberiadzie, następnie był przechowywany w Jerozolimie i Kairze, aż w XV wieku trafił do syryjskiego Aleppo. Niestety w roku 1947 podczas zamieszek część kodeksu uległa zniszczeniu, zanim dokonano pełnej dokumentacji fotograficznej. Obecnie Kodeks z Aleppo znajduje się w Izraelu.

Masoreci żyli w wiekach VI do XI w Palestynie. Byli to żydowscy kopiści i uczeni, którzy kontynuowali tradycję soferów, przepisywaczy Pisma Świętego z czasów Drugiej Świątyni. Masoreci byli znani z niezwykłej skrupulatności w kopiowaniu tekstu biblijnego. Aby nie popełnić błędu liczyli wszystkie litery Biblii. W tym celu na przykład zaznaczali literę, która wypadała w samym środku danej księgi.

Masoreci nie wprowadzali żadnych ingerencji do przepisywanego tekstu. Wszelkie uwagi do tekstu, w tym miejsca, o których wiedzieli, że były zmienione przez soferów, zaznaczali w uwagach marginesowych zwanych masorą (dosł. tradycja). Opracowali też system zapisu samogłosek w alfabecie hebrajskim. Obecnie zdecydowana większość przekładów Starego Testamentu opiera się na masoreckiej Biblii hebrajskiej.

Kodeks z Aleppo przez wieki był uważany za najstarszy i najdoskonalszy tekst Biblii hebrajskiej, do którego się odwoływano w przypadku wątpliwości. Jego zapis spółgłoskowy został skopiowany ok. 920 roku przez Shlomo ben Buya’a. Jakieś 10 lat później wybitny uczony Aaron ben Mosze ben Aszer przejrzał tekst, dodał samogłoski i akcenty oraz masorę. Tak opracowany kodeks był ukoronowaniem pracy wielu pokoleń masoretów.

Zniszczenie i zaginięcie części kart Kodeksu z Aleppo w 1947 nie umniejszyło rangi manuskryptu w badaniach nad tekstem Biblii. Zachowane fragmenty nadal uważa się za najdoskonalsze. Jednak obecnie najstarszą kompletną kopią Biblii hebrajskiej jest sporządzony w roku 1008 również przez masoretów z Tyberiady Kodeks Leningradzki przechowywany w Sankt Petersburgu.

Dzięki dokładnemu zeskanowaniu, digitalizacji i umieszczeniu w Internecie Kodeks z Aleppo jest teraz dostępny bezpłatnie dla badaczy z całego świata.

Zobacz Kodeks z Aleppo online

Warto wspomnieć, że w Internecie dostępny jest też od niedawna Kodeks Synajski z IV wieku, najważniejszy tekst grecki Nowego Testamentu i Septuaginty.

Zobacz Kodeks Synajski online

Trwają również prace nad zeskanowaniem i umieszczeniem w Internecie wszystkich fragmentów Zwojów znad Morza Martwego.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Biblia i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.