Świątynia w Jerozolimie została dokończona po śmierci Heroda Wielkiego

Reconstruction_model_of_Ancient_Jerusalem_in_Museum_of_David_CastleDo tej pory historycy sądzili że król Herod Wielki dokończył przebudowę Drugiej Świątyni w Jerozolimie za swego życia.

Tymczasem archeolodzy z Izraelskiego Zarządu Starożytności znaleźli dowody, że prace budowlane przy świątyni ukończono co najmniej kilkanaście lat po śmierci słynnego króla Judei.

Dowodem tym są monety odkryte w trakcie wykopalisk niedaleko Zachodniego Muru dawnej świątyni (czyli Ściany Płaczu), przy tak zwanym Łuku Robinsona. Odnaleziono je w pozostałościach żydowskiej łaźni rytualnej (mykwy), którą zasypano podczas budowy tego muru.

Brązowe monety wybite zostały około 16-17 r. n.e. przez rzymskiego prokuratora Judei Waleriusza Gratusa, poprzednika Poncjusza Piłata. Tymczasem król Herod Wielki zmarł w roku 4 p.n.e. (lub według innych wyliczeń w 1 p.n.e.).

Jak podaje historyk Józef Flawiusz prace nad przebudową Drugiej Świątyni rozpoczęto w 18-tym roku panowania Heroda (prawdopodobnie chodzi o rok 23/22 lub 18/17 p.n.e.). Flawiusz podaje też, że samo sanktuarium ukończono w ciągu 18 miesięcy (Dawne dzieje Izraela, XV, XI, 6), a pozostałe główne budynki wznoszono osiem lat.

Jednakże jeszcze około 30 roku n.e. Żydzi w rozmowie z Jezusem stwierdzili, że budowa trwała 46 lat (Jana 2:20), co jest zgodne z ostatnim odkryciem (wcześniej sądzono, że chodzi o jakieś mniej ważne budowle w kompleksie świątynnym).

W rzeczywistości ostatnie prace budowlane przy świątyni (różne przybudówki etc.) zakończono zaledwie sześć lat przed zburzeniem miasta przez Rzymian.

Archeolog Ronny Reich z Uniwersytetu w Hajfie podkreśla: „Kiedy znaleźliśmy te monety, wybite około 20 lat po śmierci Heroda, zrozumieliśmy, że to na pewno nie on budował tę część ściany. Archeolodzy znaleźli ślady świadczące o tym, że mur był budowany co najmniej 40 lat”.

Odkrycia dokonano w związku z oczyszczaniem tunelu ściekowego z I wieku n.e., o czym pisaliśmy w kilku poprzednich notatkach. 

Poniżej film z odkrycia:

Czytaj więcej o dowodach, że Herod nie dokończył budowy świątyni:

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Izrael, Jerozolima i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.