Unikalna inskrypcja z pismem klinowym na Malcie

Podczas odsłaniania starożytnej świątyni na śródziemnomorskiej wyspie Malta, włoscy archeolodzy odkryli kamień agatu, na którym znajduje się wyryty napis z pismem klinowym. Znalezisko datowane jest na XIII wiek p.n.e.

Jest to najdalej na zachód zlokalizowana inskrypcja z mezopotamskim pismem, jaką kiedykolwiek odkryto. Jak wskazuje napis, agat był poświęcony Sinowi, bogu księżyca, który był czczony w Nippur w południowej Mezopotamii.

Archeolodzy z rzymskiego Uniwersytetu La Sapienza dokonali odkrycia podczas wykopalisk na stanowisku Tas-Silġ w południowo-wschodniej części Malty. Znajdują się tam pozostałości świątyni użytkowanej od czasów neolitu po IV wiek n.e.

Nie wiadomo w jaki sposób ten ozdobny kamień dotarł na odległą śródziemnomorską wyspę. Niektórzy jednak przypuszczają, że agat mógł dostać się w obce ręce podczas plądrowania świątyni w Nippur, a potem dotrzeć na Maltę poprzez cypryjskich lub mykeńskich kupców.

Czytaj więcej o inskrypcji z pismem klinowym znalezionym na Malcie (ang.) 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Bliski Wschód, Mezopotamia i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.