Najstarszy wizerunek „wieży Babel”

Najstarszy wizerunek zigguratu Etemenanki i króla Nabuchodonozora II, który go zbudował w Babilonie, został zidentyfikowany na fragmencie kamiennej steli. Jest to jedno z czterech istniejących wyobrażeń władcy i najlepsze z zachowanych.

Inskrypcja z wizerunkiem Nabuchodonozora i „wieży Babel” znajduje się wśród zbioru 107 dokumentów klinowych, większości wcześniej niepublikowanych, których tłumaczenie się właśnie ukazało. Pochodzą one z imponującej kolekcji Martina Schøyena, norweskiego biznesmena i kolekcjonera antyków.

Teksty są datowane od epoki początków pisma po czasy perskiej dynastii Achemenidów, która panowała 2400 lat temu. Ich treść dotyczy prowadzonych przez bliskowschodnich władców wojen i prac budowlanych, a nawet takich szczegółów życia codziennego, jak sposób podawania piwa w tawernach.

Najbardziej interesująca jest inskrypcja Nabuchodonozora II, władcy mocarstwa nowobabilońskiego, który na przełomie VII i VI wieku p.n.e. panował nad całym Bliskim Wschodem i zasłynął zburzeniem Pierwszej Świątyni w Jerozolimie oraz uprowadzeniem Żydów do niewoli babilońskiej. Postać króla opisuje też biblijna Księga Daniela.

Napis jest zachowany tylko częściowo, ale można w nim przeczytać, jak król chwali się wzniesieniem swojej najsłynniejszej budowli – zigguratu Etemenanki, potężnej schodkowej piramidy w Babilonie. Budowla ta, potocznie zwana również „wieżą Babel” służyła jako świątynia Marduka, najwyższego boga w panteonie babilońskim. Drugą budowlą, o której mówi inskrypcja jest ziggurat w Borsippie.

W tekście Nabuchodonozor chełpi się, że do prac budowlanych otrzymał ludzi od władców całego świata, a budowla zbudowana z cegieł złączonych asfaltem stała się jasna niczym słońce. Podobne przechwałki można znaleźć na innych jego zabytkach oraz w Biblii (Dan. 4:30).

ms2063bNa steli znajduje się też zarys wieży oraz wizerunek brodatego króla w stożkowej koronie z bransoletą na ręku. Jest to najlepiej zachowany wizerunek króla, jaki dotrwał do naszych czasów.

Bardzo cenny jest rysunek Etemenanki, o której informacje dotychczas pochodziły głównie z dzieł Herodota i badań wykopaliskowych. Fundameny babilońskiego zigguratu odkrył na początku dwudziestego wieku niemiecki archeolog Robert Koldewey.

Oczywiście ziggurat Etemenanki nie jest wieżą Babel, o której mówi Księga Rodzaju 11:1-9. Tamta budowla, jak opisuje Biblia, powstawała niedługo po potopie i nie została ukończona przez zbuntowanych ludzi, na czele których stał Nimrod (Nemrod). Przyczyną miało być pomieszanie języków i rozproszenie ludzi.

Jednak niektórzy badacze uważają, że Nabuchodonozor (lub któryś z jego poprzedników) zbudował swój ziggurat na miejscu lub na fundamentach pierwotnej wieży Babel (zob. Siegfried Horn Z archeologią przez kraje biblijne, rozdz. 6 „Gdzie stała wieża Babel”).

Ziggurat był poświęcony Mardukowi, mitycznemu założycielowi Babilonu, utożsamianemu ze zdeifikowanym po śmierci Nimrodem, któremu Biblia przypisuje założenie miasta, a co dodatkowo potwierdza wywiedzenie obu imion ze wspólnego rdzenia (Rodzaju 10:10, zob. online: The Jewish EncyclopediaThe Encyclopedia Britannica 1911hasło Nimrod).

Wieża Etemenanki częściowo uległa zniszczeniu w czasach perskich. Aleksander Wielki rozkazał rozebrać ruiny i zamierzał ją odbudować, ale śmierć przerwała jego plany. Resztę cegieł wykorzystano do budowy odległego o 85 km Bagdadu.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Biblia, Bliski Wschód, Mezopotamia, Persja i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.