Grobowiec z mumią pieśniarki w Dolinie Królów

Szwajcarscy archeolodzy natrafili w Dolinie Królów w Luksorze na grobowiec sprzed niemal 3000 lat – poinformowało w połowie stycznia egipskie ministerstwo starożytności.

W sarkofagu znajdowała się mumia, jak stwierdzono, egipskiej pieśniarki ze świątyni Amona w Tebach żyjącej w czasach XXII dynastii.

Odkrycie grobowca to największy sukces egiptologów badających królewską nekropolę od 90 lat, gdy światło dzienne ujrzał grobowiec Tutanchamona.

Tego rzadkiego odkrycia dokonał przypadkowo zespół archeologów z Uniwersytetu w Bazylei w Szwajcarii, którym kierują Elena Pauline-Grothe i Susanne Bickel.

Archeolodzy natknęli się na głęboki szyb, w którym znajdował się nietknięty sarkofag pokryty hieroglifami, do którego dołączona była drewniana tablica z informacją o zmarłej. Jak wynika z napisu, w sarkofagu spoczywa mumia Nehmes Bastet, śpiewaczki ze świątyni Amona w Karnaku (część Teb, dawnej stolicy Egiptu), córki najwyższego kapłana tego boga.

Żyła ona w czasach XXII dynastii, którą datuje się na lata 945-712 p.n.e. Jednak grobowiec – jak zaznacza Elena Pauline-Grothe – został wykuty 400 lat wcześniej. Nie wiadomo, dla kogo pierwotnie był wykonany.

Odkrycie jest ważne, ponieważ do tej pory sądzono, że w Dolinie Królów chowano tylko faraonów i osoby z rodziny królewskiej. Jak się jednak okazuje, znajdowały tam spoczynek również inne osoby. Uczeni sugerują, że przypadek Nehmes Bastet w królewskim cmentarzysku na terenie dawnych Teb (biblijne No lub No-Amon) może świadczyć o wielkich wpływach kapłanów Amona w tamtych czasach (por. Jeremiasza 46:25, 26).

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Bliski Wschód, Egipt i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.