Rząd izraelski przeznacza środki na wykopaliska w Szilo

Izraelska rządowa komisja, którą nadzoruje premier Beniamin Netanjahu, postanowiła w zeszłym tygodniu przeznaczyć 5 milionów nowych szekli (ok. 4,2 mln zł) na wykopaliska i prace konserwatorskie w Tel Szilo, biblijnym stanowisku znajdującym się na Zachodnim Brzegu.

Ma tam powstać również duży ośrodek turystyczny oraz centrum edukacyjne, gdzie będzie można dowiedzieć się o życiu w czasach starożytnego Szilo.

Miasto to było czymś w rodzaju pierwszej duchowej stolicy Izraela. W Szilo znajdował się Przybytek (namiot pełniący rolę świątyni) oraz przez 369 lat była przechowywana Arka Przymierza.

Jest to precedensowa decyzja, ponieważ do tej pory władze nie finansowały stanowisk znajdujących się w tym spornym regionie, na którym żydowskie osiedla otoczone są terytoriami Autonomii Palestyńskiej.

Uzasadniając decyzję, komisja Ministerstwa Kultury stwierdziła, iż Tel Szilo należy do „wyjątkowego dziedzictwa” izraelskiego. Wspomniano również, że projekt będzie wspierany przez fundusz uzupełniający, dzięki czemu napłynie jeszcze 10 milionów szekli z prywatnych źródeł.

Ministerstwo Kultury ogłosiło listę 13 stanowisk, na których renowację przeznaczono łącznie 72,5 miliona nowych szekli (ok. 61 mln zł). Oprócz Tel Szilo tegoroczne fundusze wesprą modernizację Umm el-Umdan, w którym znajdują się pozostałości osadnictwa żydowskiego z okresu Hasmoneuszy.

W Izraelu archeologia zajmuje ważne miejsce nie tylko w edukacji i kulturze, ale też w polityce. Dlatego decyzje o finansowaniu wykopalisk podejmuje się na tak wysokim szczeblu. Politycy izraelscy wykorzystują odkrycia archeologiczne do uzasadnienia swoich roszczeń wobec terytoriów odebranych Palestyńczykom i odpierania „kłamliwej arabskiej narracji”.

Dlatego też duże emocje i protesty zwłaszcza prawicowych polityków wywołała decyzja o nieumieszczeniu na tegorocznej liście dwóch ważnych miejsc – Grobowca Patriarchów w Hebronie i Grobowca Racheli niedaleko Betlejem – które również znajdują się na Zachodnim Brzegu (czyli w Dystrykcie Judei i Samarii według administracji izraelskiej) na terenach zarządzanych przez Autonomię. Według krytyków premiera, nie dotrzymał on w ten sposób obietnicy złożonej dwa lata temu.

W sumie rząd izraelski do dnia dzisiejszego zatwierdził 65 projektów dziedzictwa narodowego, w tym 40 miejsc historycznych. Na wsparcie tych przedsięwzięć przeznaczono ogółem 250 milionów nowych szekli (ok. 210 mln zł).

Czytaj więcej o tegorocznych projektach archeologicznych w Izraelu (ang.)

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Biblia, Bliski Wschód, Izrael i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.