Wojska syryjskie walczą w ruinach w Palmyrze

Mieszkańcy syryjskiego miasta Palmyra, jednego z największych centrów handlowych świata antycznego, informują, że wojska rządowe zajęły starożytną cytadelę i ostrzelały ruiny, gdzie ich zdaniem ukrywają się dysydenci.

Podczas zamieszek ucierpiały imponujące ruiny z I i II wieku n.e., pamiętające czasy, gdy położone na pograniczu cesarstwa rzymskiego i państwa Persów miasto przeżywało największy rozwój.

Wielu spośród ponad 60 tysięcy mieszkańców miasta uciekło przed walkami do okolicznych miejscowości lub sąsiednich krain. Według niektórych doniesień, armia syryjska walcząca z przeciwnikami rządów Baszara al-Assada niszczy otaczające to miejsce ogrody i sady, które są źródłem utrzymania mieszkańców.

Palmyra (biblijne Tadmor) jest starożytnym miastem w środkowej Syrii, założonym w oazie na skraju Pustyni Syryjskiej, ponad 2oo kilometrów od Damaszku. Obecnie w pobliżu ruin starożytnej Palmyry znajduje się miasto Tadmur.

Około roku 1000 p.n.e. miasto znajdowało się pod kontrolą króla Salomona, który prowadził tam prace budowlane (2 Kron. 8:4). Być może stacjonował w nim garnizon broniący północno-wschodniej granicy królestwa Salomona.

Miasto przez wieki nabrało dużego znaczenia ze względu na swe dogodne położenie na skrzyżowaniu szlaków handlowych oraz żyzną oazę. Poprzez Tadmor przejeżdżały szlaki karawan zaopatrujące kraje Lewantu. Przebiegała tamtędy również odnoga Szlaku Jedwabnego.

Największy rozwój tego emporium handlowego przypadał na czasy rzymskie (od I wieku n.e.), gdy miasto znalazło się w dogodnym położeniu między imperium rzymskim a krajem Partów. W III wieku przypada okres świetności Palmyry, gdy była ona niezleżnym królestwem prowadzącym własną politykę. Nawet w pewnym momencie, za panowania Zenobii, zagroziła władzy rzymskiej na Wschodzie.

Ruiny Palmyry z I i II wieku n.e., zajmujące ok. 50 hektarów, znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO od 1980 roku. Stanowią unikalny przykład połaczenia grecko-rzymskiej sztuki antycznej z kulturą Wschodu. Do ostatnich zamieszek były jedną z największych atrakcji turystycznych Syrii. Jednak trwające tam walki wojsk rządowych z opozycją, podobnie jak w innych krajach arabskich objętych niepokojami, stanowią duże zagrożenie dla starożytnych zabytków.

Czytaj więcej o atakach w Palmyrze (ang).

Zobacz też o innych zniszczeniach podczas rewolucji w krajach arabskich:

W objętej walkami Syrii, która od zawsze była północno-wschodnim sąsiadem Izraela, pomimo napiętej sytuacji prowadzi się intensywne prace archeologiczne. Na przykład na bogate znaleziska natrafiono w okolicach Aleppo. O najnowszych odkryciach w tym kraju informuje na bieżąco serwis Archeologia Wschodu. Oto najciekawsze artykuły z tej wartościowej strony:

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Bliski Wschód i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.