Najstarsze metalowe wędzidło końskie znaleziono w Izraelu

Podczas wykopalisk na stanowisku z środkowej epoki brązu w Tel Haror w Izraelu natrafiono na metalowe wędzidło końskie. Jest to najstarszy bezpośredni dowód na używanie tego typu osprzętu.

Archeolodzy znaleźli wędzidło w pochówku datowanym na lata pomiędzy 1750 a 1650 p.n.e. Grób zawierał szczątki zwierzęcia z rodziny koniowatych.

Archeolog dr Joel D. Klenck, specjalista w dziedzinie fauny, który przeanalizował zachowane pozostałości zwierzęcia, uważa że znalezione wędzidło było częścią uprzęży osła. Taką interpretację opiera na pomiarach kości kopyta oraz analizie śladów ścierania się zębów zwierzęcia.

Nie jest to oczywiście najstarszy dowód na ujarzmienie przez ludzi konia lub osła. Archeolodzy znają tego typu dowody sięgające trzeciego tysiąclecia p.n.e., na przykład pochówki tych zwierząt wśród innych znalezisk, które świadczą o wczesnym udomowieniu koniowatych. Współczesna im sztuka z Bliskiego Wschodu i Egiptu przedstawia wizerunki koni ciągnących rydwany.

Jednak znalezione wędzidło jest najstarszym bezpośrednim dowodem na używanie wodzy lub lejc do ujeżdżania konia. Przed tym odkryciem archeolodzy zakładali tak wczesne stosowanie wędzidła na podstawie kształtu zużycia się końskich zębów. Znalezisko z Tel Haror znacznie uzupełnia naszą wiedzę na ten temat. Jak wyjaśniają badacze, kiedy ciągnięto za lejce, metalowe wędzidło w pysku zwierzęcia naciskało na jego wargi przez znajdujące się na obu końcach trójkątne kolce i w ten sposób kierowało jego ruchem.

Wykopaliska w Tel Haror na pustyni Negew w południowym Izraelu prowadzi od roku 1982 prof. Eliezer Oren z Uniwersytetu Ben Guriona w Beer Szewie. Odkryto tam kompleks świątynny z średniej epoki brązu IIB, a w nim między innymi wiele pochówków zwierząt. Według archeologów były to zwierzęta złożone na ofiarę, być może przez Kananejczyków.

Ich szczątki bada od ponad dekady dr Joel D. Klenck, absolwent Uniwersytetu Harvarda i dyrektor Paleontological Research Corporation, o którym pisaliśmy przy okazji odkryć na górze Ararat.

Czytaj więcej o odkryciu w Tel Haror (ang).

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Bliski Wschód, Egipt, Izrael i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.