Zabytki z Muzeum Izraela do obejrzenia w Internecie

Światowa korporacja Google oraz Muzeum Izraela w Jerozolimie otworzyły interaktywną wyszukiwarkę oraz witrynę internetową, na której można oglądać w wysokiej rozdzielczości najważniejsze zabytki archeologiczne z czasów biblijnych.

To kolejna, po projekcie umieszczenia w sieci  Zwojów znad Morza Martwego, inicjatywa internetowego giganta we współpracy z najważniejszym izraelskim muzeum narodowym.

Na stronie można obejrzeć 520 obiektów, między innymi pieczęć osławionej izraleskiej królowej Jezebel, hebrajski list z Lachisz VI wieku p.n.e. zawierający pozdrowienia z imieniem Bożym, ostrakon z hebrajskim alfabetem sprzed 3000 lat, tablicę z łacińską inskrypcją poświadczającą historyczność Poncjusza Piłata i wiele, wiele innych.

Strona wirtualnego Muzeum Izraela powstała w ramach projektu Google Art, dzięki któremu można będzie „zwiedzać” najważniejsze muzea z całego świata. W zeszłym roku projekt objął 17 instytucji, w tym Tate Gallery w Londynie, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, Uffizi we Florencji, Art Institute w Chicago i Muzeum Van Gogha w Amsterdamie.

Teraz do Google Art Project dodano kolejnych 151 muzeów z 40 krajów. Dzięki temu ponad 30 tysięcy obiektów jest dostępnych dla internautów z całego świata.

James Snyder, dyrektor Muzeum Izraela, nie obawia się, że umieszczenie zabytków w Internecie zmniejszy liczbę odwiedzających. Wręcz przeciwnie, liczy na to, że Muzeum stanie się bardziej popularne, a zwiedzający zaznajomieni ze zdjęciami obiektów zechcą je zobaczyć na własne oczy.

Wirtualne Muzeum Izrela jest dostępne na stronie:

http://www.googleartproject.com/collection/the-israel-museum-jerusalem/

(Do przeglądania zdjęć w wysokiej rozdzielczości potrzebna jest wtyczka Google Chrome Frame. W niektórych przeglądarkach może być problem.)

Zobacz też:

Wpis na temat umieszczenia Zwojów znad Morza Martwego w sieci

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Biblia, Bliski Wschód, Izrael, Jerozolima i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.