Egipski skarabeusz znaleziony w Mieście Dawida

Podczas wykopalisk w części starożytnej Jerozolimy zwanej Miastem Dawida izraelscy archeolodzy natknęli się na niezwykle cenne i niespodziewane w tym miejscu znalezisko – egipski skarabeusz pochodzący z później epoki brązu.

Według odkrywców z Izraelskiego Zarządu Starożytności zabytek pochodzi z czasów XIX dynastii, gdy Egiptem rządzili między innymi słynny Ramzes II oraz jego następca Merenptah, znani z kampanii militarnych w Kanaanie. Okres ten datuje się na XIII wiek p.n.e.

Skarabeusz z Jerozolimy, jak podkreślają kierujący pracami wykopaliskowymi Eli Shukron i Joe Uziel, jest unikalnym, pierwszym tego typu znaleziskiem na terenie Miasta Dawida. Jest też to materialny dowód na obecność lub wpływy Egiptu na terenie Kanaanu w okresie XIX dynastii, o czym mówią inskrypcje egipskie z tego czasu.

Kamienny skarabeusz o długości 1,5 cm był używany do stemplowania dokumentów – wyjaśnia Eli Shukron na łamach gazety Israel Hayom. Pieczęć przedstawia wygrawerowane imię boga słońca Amona-Ra pisane hieroglifami oraz wizerunek kaczki, która uchodzi za symbol tego bóstwa.

Znalezisko zostało odkryte na terenie zwanym Miastem Dawida, które jest izraelskim archeologicznym parkiem narodowym. Jest to najstarsze zasiedlone miejsce starożytnej Jerozolimy, znajdujące się na wąskim cyplu położonym na południe od Wzgórza Świątynnego. Tradycyjnie tam lokalizuje się zdobytą przez Dawida kananejską twierdzę, na miejscu której zbudował on stolicę swego państwa.

Odkrycia dokonano dzień przed tegorocznym żydowskim świętem Paschy, które upamiętnia wyzwolenie Izraelitów z Egiptu. Jest to o tyle ciekawe, że wiele osób powszechnie uważa, że słynny Ramzes II Wielki był tym faraonem, za którego nastąpił exodus pod wodzą Mojżesza. Przekonanie to utrwalił między innymi hollywoodzki film Dziesięcioro przykazań z 1956 roku.

Również część badaczy uważa, że wyjście Izraelitów z Egiptu mogło nastąpić w XIII wieku p.n.e., więc w czasach z których pochodzi znalezisko.

Łączenie dobrze znanego z inskrypcji hieroglificznych Ramzesa II z wydarzeniami opisanymi w Księdze Wyjścia sięga początków egiptologii i archeologii biblijnej. Opiera się między innymi na podobieństwie imienia faraona (i nazwy jednej z jego stolic Per-Ramzes) z nazwą miasta-spichlerza Rameses, z którego wyszli Izraelici. Jednak zarówno chronologia biblijna, jak i to co wiemy z inskrypcji o Ramzesie wykluczają taką identyfikację.

Biblia wspomina o wielu kontaktach między Egiptem a dawnymi mieszkańcami dzisiejszego Izraela na przestrzeni wieków. Miały one zarówno charakter handlowy, polityczny, jak i militarny. Znalezisko z Miasta Dawida jest ich pozostałością.

Czytaj więcej w artykule w Israel Hayom (ang.)

Zobacz też:

Najwcześniejsza egipska wzmianka o Izraelu?

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Egipt, Izrael, Jerozolima i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.