Skarb złotej biżuterii z Megiddo

Archeolodzy z izraelskiego Uniwersytetu w Tel Awiwie przedstawili w tym tygodniu kolekcję starożytnej biżuterii odkrytą w Tel Megiddo w północnym Izraelu.

Ozdoby wykonane ze złota i srebra schowane były w garnku odkrytym podczas wykopalisk na stanowisku, gdzie w starożytności znajdowało się Megiddo.

To miasto usytuowane było na wzgórzu, które górowało nad żyzną Doliną Jezreel, u styku ważnych szlaków handlowych i militarnych. Strategiczne położenie sprawiało, że Megiddo było świadkiem wielu decydujących bitew zarówno w historii starożytnej, jak i później. Od nazwy miasta pochodzi też określenie Armagedon występujące w Nowym Testamencie.

Warstwa, w której znaleziono biżuterię, została datowana na około rok 1100 p.n.e. Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, czy zostawili ją Kananejczycy, czy już Izraelici. Co prawda Megiddo było jednym z 31 miast-państw zdobytych przez Jozuego podczas podboju Kanaanu, ale wiadomo, że jeszcze w czasach sędziów miejszkali w nim Kananejczycy (Joz. 12:21, Sędz. 1:27). Ostatecznie miasto zostało podporządkowane przez Izrael w czasach króla Dawida, czyli w X wieku p.n.e.

Skarb został zaprezentowany na konferencji prasowej w ostatni poniedziałek.

— Ludzie często chowają swoje skarby a potem z jakichś przyczyn nie są w stanie ich odnaleźć — powiedział David Ussishkin, emerytowany profesor Uniwersytetu w Tel Awiwie. — W tym przypadku osoba, która była właścicielem, została zmuszona do porzucenia go.

Jeden z eksponatów — wyjątkowo pieczołowicie wykonany złoty kolczyk – przedstawia koziorożca.

Naczynie pełne biżuterii zostało odkryte w 2010 r., ale pozostawało nie oczyszczone. Oczekiwało na molekularną analizę zawartości. Kiedy zespół badaczy mógł wreszcie usunąć osad, oczom archeologów ukazał się prawdziwy skarb: złote i srebrne pierścienie, kolczyki i koraliki.

Biżuteria została dobrze zabezpieczona — owinięta w tkaninę. —Prawdopodobnie należała do kobiety, która mieszkała w domu w północnej części Megiddo, w ruinach którego znaleziono skarb — twierdzi prof. Israel Finkelstein z Uniwersytetu w Tel Awiwie.

Archeolodzy twierdzą, że przynajmniej część kolekcji może pochodzić z Egiptu. Kolczyki w kształcie księżyca są raczej pochodzenia miejscowego, koraliki były spotykane zarówno w Egipcie, jak i w Izraelu.

Analiza złota i biżuterii będzie w stanie więcej powiedzieć na temat pochodzenia skarbu i jego właścicielki. Jeśli okaże się, że złoto użyte do wyrobu biżuterii nie ma domieszki srebra, będzie prawdopodobne, że pochodzi z Egiptu, gdzie tego kruszcu było mało.

Tall al-Mutasallim (Tel Megiddo) zajmuje 4 hektary i jest jednym z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych z czasów biblijnych w Izraelu. Znaleziono tam między innymi ruiny bram, takie same jak w Chacor i w Gezer, co potwierdziło biblijną wzmiankę, że miasta te rozbudował król Salomon.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Biblia, Izrael i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.