Bogaty skarb z czasów powstania Bar-Kochby

Na imponujący zbiór srebrnych i złotych monet rzymskich oraz biżuterii natknęli się archeolodzy podczas wykopalisk w Kirjat Gat na południu Izraela – ogłosił przedwczoraj Izraelski Zarząd Starożytności.

Skarb był zakopany, zapewne celowo, na dziedzińcu badanego właśnie kompleksu budynków. Zawinięty był w tkaninę, której resztki przy nim znaleziono. Monety wskazują, że pochodzi z początku II wieku n.e.

Archeolog Sa’ar Ganor uważa, że został on ukryty w obliczu zbliżającego się niebezpieczeństwa. Najprawdopodobniej jakaś zamożna kobieta zawinęła swoje najcenniejsze rzeczy w płótno i ukryła je głęboko w ziemi. Mogło to nastąpić przed lub w trakcie drugiego powstania żydowskiego, czyli powstania Bar-Kochby (132-135 n.e.).

Jak wyjaśnia kierujący pracami archeologicznymi Emil Aladjem, odkryty skarb składa się z około 140 monet, przede wszystkim srebrnych i kilku złotych. Monety pochodzą z czasów cesarzy Nerona, Nerwy i Trajana, czyli imperatorów Rzymu, którzy panowali w latach 54-117 n.e. Jednak w zbiorze przeważają pieniądze emitowane przez Trajana (98-117 r.).

Oprócz podobizn cesarzy, które znajdują się na awersach monet, na ich rewersach można  zobaczyć religijne przedstawienia tych władców, symbole braterstwa wojowników oraz mitologiczne bóstwa, na przykład Jowisza siedzącego na tronie albo trzymającego w dłoni błyskawicę.

Poza numizmatami skarb zawiera kilka elementów biżuterii: złoty kolczyk w kształcie kwiatu, złoty sygnet z osadzoną w nim pieczęcią z czerwonego kamienia szlachetnego, na którym wyryto postać kobiecą (według archeologów uskrzydloną boginię) oraz dwa srebrne patyczki, najprawdopodobniej do nakładania kohlu (czarnego makijażu).

Odkryte artefakty będą poddane zabiegom konserwacyjnym w laboratoriach Izraelskiego Zarządu Starożytności w Jerozolimie.

Powstanie Bar-Kochby, zwane też drugą wojną żydowską, wybuchło w okupowanej przez Rzymian Judei w roku 132 n.e. Pretekstem były plany cesarza Hadriana, który na miejscu zdobytej w 70 roku świątyni jerozolimskiej planował wybudować świątynię Jowisza Kapitolińskiego oraz podejmował inne działania przeciw Żydom.

Na czele rewolty stanął Szymon Bar-Kochba, którego słynny rabin Akiba ben Josef uznał za Mesjasza. Po początkowych sukcesach militarnych i zdobyciu władzy nad Judeą, powstańcy ulegli jednak legionom rzymskim. Latem 135 roku padła Jerozolima, którą wkrótce przemianowano na Aelia Capitolina. Zginęli wszyscy przywódcy powstania.

W wyniku wojny śmierć poniosło około 580 tysięcy Żydów. Być może była wśród nich właścicielka monet i biżuterii schowanych w Kirjat Gat. Tak czy inaczej skarb nigdy nie wrócił do rąk właścicieli.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Izrael i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.