W Iraku odkryto 40 nowych starożytnych stanowisk

Iraccy archeolodzy odkryli ostatnio na południu Mezopotamii 40 nieznanych wcześniej starożytnych stanowisk – donosi francuska agencja prasowa AFP z miasta Nasirijja.

Jak wyjaśnia Amer al-Zaidi, szef inspektoratu starożytności prowicji Dhi Qar, zespołom archeologów pracującym od roku 2010 udało się odkryć tych 40 stanowisk archeologicznych, które pochodzą z okresów sumeryjskiego, akadyjskiego i babilońskiego.

Nowe odkrycia zwiększają liczbę znanych stanowisk w całym Iraku do 1240.

Nowe, nie zbadane jeszcze w pełni miejsca znajdują się w rejonach Al-Shatra, Al-Diwaya, Al-Rifai, Al-Nasr i Al-Fajr, na północ od miasta Nasirijja, stolicy prowincji Dhi Qar, ponad 300 kilometrów na południe od Bagdadu.

Irak posiadając tak bogatą liczbę starożytnych miejsc wydaje się być rajem archeologicznym. Jednak zarówno ekspedycje wykopaliskowe, jak i przyjazdy turystów do zbadanych miejsc, zostały gwałtownie zahamowane przez akty przemocy, których początkiem była inwazja wojskowa na Irak w roku 2003.

Choć przemoc znacznie spadła, porównując z jej szczytownym nasileniem w latach 2006-2007, to ataki terrorystyczne nadal  są powszechne. W kwietniu bieżącego roku, według źródeł rządowych, w Iraku zginęło 126 osób.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Bliski Wschód, Mezopotamia i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.