Mozaika z Samsonem w synagodze sprzed 1600 lat

Unikatową mozaikę przedstawiającą sędziego Samsona odkryli archeolodzy w pobliżu kibucu Chukok w Dolnej Galilei na terenie północnego Izraela.

Jak wyjaśnia dr Jodi Magness, amerykańska archeolog z Uniwersytetu Karoliny Północnej, zdobiła ona podłogę synagogi sprzed około 1600 lat. Wykopaliska były prowadzone we współpracy z Izraelskim Zarządem Starożytności, który ogłosił odkrycie na początku lipca.

Znalezisko datowane jest na okres późnego Cesarstwa Rzymskiego, czyli w judaizmie na okres późnotalmudyczny. Najprawdopodobniej są to pozostałości po wspominanej zarówno w źródłach talmudycznych, jak średniowiecznych synagodze z wioski Chukok (hebr. חקק).

Częściowo zachowana mozaika składa się z dwóch scen. Jedna z nich przedstawia Samsona, który przywiązuje do lisich ogonów pochodnie, zapala je i puszcza na filistyńskie pola uprawne (por. Księga Sędziów rozdz. 15). Na innej widnieje medalion z hebrajską inskrypcją odnoszącą się do nagród czekających na ludzi robiących dobre uczynki. Po bokach napisu widnieją medaliony z kobiecymi twarzami.

Archeolodzy podkreślają, że odkrycie jest unikatowe, ponieważ niewiele odkrytych synagog z okresu późnotalmudycznego ozdabiano mozaikami przedstawiającymi sceny biblijne. Poza tą z Chukok, sceny z Samsonem odkryto tylko w dwóch innych synagogach i to znajdujących się w pobliżu, co wskazuje na popularność tej postaci w ówczesnej Galilei.

Odkryta synagoga na razie została odsłonęta częściowo, ale badacze zauważają, że była bardzo okazała, jak na tak niewielką miejscowość. Drobna i misternie ułożona kostka mozaiki również świadczy o wysokim poziomie artystycznym budowniczych.

To dowód, że miejscowa gmina żydowska była prężna i zamożna, a także cieszyła się tolerancją i wolnością ze strony władających tą krainą urzędników bizantyjskich, co nie było w tamtym czasie regułą.

  • Na podstawie portalu Kopalnia Wiedzy (pol.), tam również więcej zdjęć.
Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Bliski Wschód, Izrael i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.