Odkryto port, w którym zatrzymał się Paweł

W nadmorskim mieście Akka, w północnym Izraelu, archeolodzy odkryli pozostałości największego hellenistycznego portu na terenie Izraela – informuje serwis Archeowieści.

W czasach dominacji greckiej i rzymskiej to portowe miasto znane było jako Ptolemaida. To właśnie do tego portu zawinął na jeden dzień apostoł Paweł podczas swojej trzeciej podróży misjonarskiej, jak donoszą Dzieje Apostolskie 21:7.

Według badań początki portu w Ptolemaidzie sięgają III wieku p.n.e. Znajduje się on nad Zatoką Hajfy w naturalnej ochronie półwyspu Karmel. Przez długi czas był to najważniejszy port na wybrzeżu Palestyny, dopóki Herod Wielki nie zbudował sztucznego portu w Cezarei.

Na pierwsze ślady izraelscy archeolodzy natrafili w roku 2009, gdy pod wodą odkryli sporą powierzchnię wyłożoną obrobionymi kamieniami. Początkowo sądzili, że jest to pozostałość posadzki dużego budynku. Dopiero odnalezienie kamieni cumowych naprowadziło ich na właściwy trop.

Badacze odsłonili nabrzeże z wmurowanymi wielkimi kamieniami z otworami, w których mogły tkwić pale do przywiązywania lin cumowniczych. Zachowały się również pozostałości kamiennej pochylni oraz wiele drobnych zabytków, w tym ceramika z rejonów Morza Egejskiego i Anatolii.

Duże pokłady zalegającego gruzu sugerują, iż port w Ptolamaidzie mógł zostać zburzony. Archeolodzy mają nadzieję, że dalsze wykopaliska wyjaśnią, czy tak rzeczywiście było.

Miasto portowe znane z Biblii jako Akko (Sędziów 1:31) istniało już w czasach kananejskich. Dogodne położenie czyniło z niego prosperujący port i handlowe emporium. Hellenistyczna nazwa pochodzi od egipskiego władcy Ptolemeusza II Filadelfosa. Po przejęciu miasta przez Arabów przywrócono mu starą nazwę Akko, znaną też jako Akka lub Akra (ta ostatnia utrwaliła się podczas wojen krzyżowych).

Czytaj więcej o odkryciu portu w Ptolamaidzie, gdzie również zdjęcia (pol.)

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Bliski Wschód, Izrael i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.