Odsłonięto pierwszy pałac z królestwa Ararat

Interesującego odkrycia dokonali tureccy archeolodzy na terenie dawnej stolicy królestwa Urartu, znanego z biblijnych tekstów jako Ararat.

Odsłonęli tam ruiny zespołu pałacowego, który jest pierwszym znanym tego typu obiektem na terytorium tego starożytnego państwa.

Pałac odkryto na szczycie tak zwanego Zamku Wan na terenie Tuszpy, dawnej stolicy królestwa, niedaleko jeziora Wan we wschodniej Turcji. Są to jednocześnie najstarsze odkryte przez archeologów ruiny wiązane z cywilizacją urartyjską.

Prace wykopaliskowe w Zamku Wan, potężnej fortyfikacji zbudowanej na masywie skalnym, prowadził Erkan Konyar z Uniwersytetu w Stambule. W ciągu półtoramiesięcznych wykopalisk ruiny budowli odkopano na głębokość sześciu metrów.

Konyar ma nadzieję w przyszłych latach znaleźć wokół pałacu inne budnynki również pochodzące z najwcześniejszego okresu historii Urartu.

Urartu to akadyjskie określenie biblijnej „ziemi Ararat”, czyli przede wszystkim rejonów Wyżyny Armeńskiej, dzisiejszego pogranicza Turcji, Armenii i Iranu. W IX wieku p.n.e. powstało tam stosunkowo silne państwo – królestwo Urartu, które przez kilkaset lat opierało się najazdom Asyrii.

Za panowania judzkiego króla Ezechiasza „do ziemi Ararat” uciekli po zamordowaniu ojca synowie Sancheriba (asyr. Sennacheryb) – Adrammelech i Sarecer, o czym wspominają 2 Królów 19:37 i Izajasza 37:38.

Natomiast o „królestwie Ararat” wzmiankuje prorok Jeremiasz (51:27), wymieniając je wraz z królestwami Minni i Aszkenaz, jako państwa, które miały wyruszyć przeciw upadającemu Babilonowi.

Więcej:

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Bliski Wschód, Turcja i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.