Czy to najstarszy dowód na istnienie Samsona?

Mała kamienna pieczęć znaleziona niedawno w Beit Szemesz niedaleko Jerozolimy może być najstarszym archeologicznym dowodem istnienia słynnego bohatera biblijnego Samsona – ogłosili w zeszłym miesiącu naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie.

Na mierzącej około 1,5 cm pieczęci prowadzący wykopaliska prof. Shlomo Bunimovitz i dr Zvi Lederman dostrzegli wygrawerowaną scenę – mężczyznę z długimi włosami walczącego ze zwierzęciem o sylwetce kota.

Uczeni sugerują, że scena ta może mieć związek z walką Samsona z lwem opisaną w Księdze Sędziów (rozdz. 14). Jest to tym ciekawsze, że „pieczęć Samsona” pochodzi z mniej więcej z czasów, gdy żył ten izraelski sędzia, a znaleziono ją niedaleko miejsca, gdzie działał i został pochowany.

Beit Szemesz to miasto leżące kilkanaście kilometrów na zachód od Jerozolimy. Znaleziono tu ruiny starożytnego miasta utożsamianego z biblijnym Bet-Szemesz. Przy podziale ziemi izraelskiej znalazło się ono na granicy między terytorium plemion Judy i Dana, choć część Danitów z czasem wywędrowała dalej na północ.

W okolicach Bet-Szemesz rozegrało się wiele wydarzeń związanych z działalnością Samsona, izrelskiego przywódcy („sędziego”) żyjącego około XIV-XII wieku p.n.e. Był on członkiem plemienia Dana, urodził się w niedalekim mieście Cora (obecnie Sar’a). W sąsiednim Esztaolu (dziś Iszwa’) otrzymał ducha Bożego, który uzdolnił go do przejawów nadzwyczajnej siły w walce z Filistynami. Tam też został pochowany. Wszystkie te miasta leżą nad doliną Sorek (Nahal Sorek), skąd pochodziła Dalila, kobieta, która wydała wrogom zakochanego w niej Samsona.

Archeolodzy badający ruiny Bet-Szemesz datują znalezisko na XI wiek p.n.e., czyli na okres przedkrólewski. Nie mają raczej wątpliwości, iż w tamtym czasie miasto zamieszkiwali Izraelici. Świadczy o tym niemal całkowity brak szczątków po świniach. Natomiast na innych nieodległych stanowiskach znajduje się mnóstwo takich pozostałości, co sugeruje, że mogli tam mieszkać jedzący wieprzowinę Filistyni.

Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że żyjący niedługo po Samsonie miejscowi Izraelici, zwłaszcza ci z plemienia Dana, mogli jakoś nawiązać do życia swojego sławnego rodaka, o ile znaleziona pieczęć rzeczywiście przedstwia Samsona i lwa.

Na podstawie relacji w Haaretz (ang).

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Biblia, Izrael i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.