Rzymska biżuteria trafiła aż do Japonii

Niezwykłego odkrycia dokonali archeolodzy w japońskim grobowcu z V wieku. Odnaleźli tam pozostałości szklanej biżuterii, która najwyraźniej jest rzymskiego pochodzenia.

Może to być dowodem, że wpływy starożytnego Rzymu sięgały – zapewne poprzez wymianę handlową – aż po najodleglejsze krańce ówczesnego świata, do dalekowschodnich wysp Japonii.

Trzy koraliki znalezione w kurhanie pogrzebowym „Utsukushi” w miejscowości Nagaoka, niedaleko Kioto, powstały pomiędzy I a IV wiekiem n.e. Są wykonane techniką typową dla rzymskich jubilerów.

Są to bardzo niewielkie (ok. 5 mm), szklane kuleczki z otworem w środku, oraz z  zachowanymi fragmentami złocenia. Japońscy naukowcy z rządowego instytutu badań dziedzictwa narodowego odnaleźli na nich ślady natronu (czyli sody krystalicznej) – rzadkiego minerału, który był używany przez rzymskich rzemieślników przy topieniu szkła.

Koraliki są przykładem wykorzystania techniki wielowarstwowego szkła. Ta popularna w starożytnym Rzymie metoda polegała na nakładaniu szkła warstwami, a pomiędzy nimi zatapianiu skrawków złota.

Naukowcy uważają, że znalezisko jest dowodem na kontakty handlowe, być może poprzez pośredników, pomiędzy Europą a Dalekim Wschodem u schyłku epoki antycznej. Tomomi Tamura, naukowiec wspomnianego instytutu, wyjaśnia: „Sądzimy, że wykonano je w Imperium Rzymskim i przesłano do Japonii”.

Odkrycie jest bardzo interesujące, ponieważ do tej pory nie było dowodów na tak dalekosiężne kontakty mieszkańców cesarstwa rzymskiego ze Wschodem. Dość dobrze wiadomo o intensywnej wymianie handlowej z Indiami. Są również dowody na przynajmniej sporadyczne kontakty Rzymian z ówczesnymi Chińczykami.

Tymczasem rzymska biżuteria w V wieku zawędrowała aż 10 tysięcy kilometrów na wschód od Italii. Pozostaje pytanie, w jaki sposób odbyła swoją podróż. A także, czy wraz z kontaktami handlowymi i wymianą towarową następowała również wymiana idei, poglądów, kultury i wierzeń.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Rzym i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.