Ustalono wiek drzew oliwnych z Getsemani

Badaczom udało się ustalić, że drzewa oliwne rosnące w miejscu w Jerozolimie, gdzie Jezus Chrystus modlił się przed śmiercią i gdzie został aresztowany, mogą być najstarszymi znanymi nauce rosnącymi drzewami liściastymi.

Włoscy naukowcy ustalili, że pnie sękatych drzew z ogrodu Getsemani mają około 900 lat. Ponieważ jednak oliwki mogą ponownie wyrosnąć z korzeni ściętych drzew, więc uczeni nie wykluczają, że ich korzenie mogły przetrwać od czasów Chrystusa.

Badaniom wieku i kodu genetycznego poddano trzy z ośmiu prastarych drzew oliwnych rosnących w ogrodzie Getsemani, zwanym też Ogrodem Oliwnym lub Ogrójcem, miejscu na zboczu Góry Oliwnej, skąd rozciąga się widok na położone naprzeciw Wzgórze Świątynne.

Badania przeprowadziła Narodowa Rada Naukowa (Consiglio Nazionale delle Ricerche) z Włoch oraz Timber Institute. Prace wspomagało pięć włoskich uniwersytetów. Wyniki przedstawiono na konferencji w Rzymie w ostatni piątek (19.10)

Trzy zbadane drzewa z Ogrodu Oliwnego zostały datowane metodą dendrochronologiczną i radiowęglową na lata: 1092, 1166 oraz 1198 rok. Prof. Antonio Cimato wyjaśnił, że nie ma w literaturze naukowej zanotowanych starszych i nadal rosnących okazów. „Nasze oliwki są pomiędzy najstarszymi drzewami liściastymi na świecie” – powiedział.

Kod genetyczny prastarych drzew wskazuje, że wszystkie pochodzą od jednego „rodzica”. Badania wykazały też, że pomimo niezwykłego wieku, drzewa zachowały nad wyraz dobre zdrowie i uchroniły się przed miejscowymi zanieczyszczeniami.

Nazwa Getsemani oznacza w języku aramejskim „oliwną tłocznię”. Prawdopodobnie więc był to ogród oliwny, w którym taka tłocznia do wyciskania oliwy się znajdowała. W I wieku n.e. było to miejsce na Górze Oliwnej lub w jej pobliżu, gdzie Jezus często spotykał się ze swymi uczniami. W noc przed swoją śmiercią tutaj został zdradzony przez Judasza i aresztowany.

Zapewne tamten Ogród Oliwny nie przetrwał, skoro jak pisze Józef Flawiusz, wojska rzymskie oblegające Jerozolimę w roku 70 ścięły wszystkie drzewa w jej okolicy. Jednak oliwki mogły z czasem wyrosnąć z zachowanych w ziemi korzeni i się odrodzić.

Pierwsze pozabiblijne wzmianki o drzewach oliwnych rosnących na Górze Oliwnej pochodzą z najstarszego opisu pielgrzymki do Jerozolimy z IV wieku po Chrystusie. Tradycyjne miejsce utożsamiane z Getsemani zostało ogrodzone i zagospodarowane przez franciszkanów w połowie XIX wieku. To tam rośnie osiem historycznych drzew.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Biblia, Genetyka, Izrael, Jerozolima i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.