Grób egipskiej księżniczki z czasów Starego Państwa

Niezwykle cennego odkrycia dokonali niedaleko Kairu czescy archeolodzy. Odkryli grób nieznanej wcześniej księżniczki imieniem Szeret-Nebti pochodzący z czasów V dynastii, więc z najdawniejszego okresu dziejów starożytnego Egiptu.

Grobowiec królewskiej córki jest otoczony sarkofagami czterech ważnych urzędników dworskich oraz kilkoma rzeźbami. Naukowcy przypuszczają, że w pobliżu mogą znajdować się inne nieodkryte grobowce.

Na znalezisko natrafiła grupa archeologów z praskiego Uniwersytetu Karola, którą kieruje Miroslav Bart. O odkryciu poinformował egipski minister starożytności Mohammed Ibrahim.

Grobowiec córki faraona znajduje się w rejonie nekropoli Abusir leżącej na południe od Kairu, w pobliżu słynnej piramidy schodkowej Dżesera w Sakkarze. Było to ważne cmentarzysko w najdawniejszym Egipcie, gdy jego stolicą było Memfis (biblijne Nof).

Jednak miejsce pochówku księżniczki (Abusir Południowe) zaskoczyło uczonych, ponieważ znajdowało się wśród niekrólewskich grobów urzędników. Większość członków rodzin królewskich z okresu V dysnastii jest pochowana w innym miejscu (centralne Abusir), jakieś 2 kilometry na północ, albo dalej na południe, w Sakkarze.

Czescy naukowcy odkryli przedsionek grobowca, w którym znajdują się cztery wapienne filary. Na nich wyryto hieroglifami imię księżniczki i jej tytuły, między innymi „córka króla z jego ciała i jego ukochanej, czczona przed Wielkim Bogiem, Szeret-Nebti”.

Czescy archeolodzy odkopali także korytarz w południowo-wschodniej części przedsionka grobowca, który prowadzi do czterech innych sarkofagów, również z V dynastii. Należą one do wysoko postawionych urzędników – między innymi „wielkiego podtrzymywacza prawa” i „nadzorcy sług pałacu”, jak mówią inskrypcje. W przedsionku znajduje się także kilka posągów mężczyzn, kobiet i dzieci.

Według uczonych to odkrycie otwiera nową erę w historii grobowców w rejonie Abusir i Sakkara. Wykopaliska są we wczesnym stadium i stanowisko jest na razie zamknięte dla zwiedzających.

Nie wiadomo córką jakiego faraona jest księżniczka Szeret-Nebti. Mohammed El-Bialy z egipskiego ministerstwa starożytności ma jednak nadzieję, że dalsze odkrycia rozwiążą tę zagadkę. Wyjaśnia:

„Jest córką króla, ale jest tam tylko jej grób otoczony grobami czterech urzędników. Pytanie brzmi: czy w przyszłości odkryjemy inne groby w pobliżu? Nie wiemy nic o jej ojcu-królu czy jej matce, ale mamy nadzieję, że przyszłe odkrycia rzucą światło na ich historię”.

  • Nieco zamieszania w tej sprawie wyrządziły pierwsze publikacje prasowe, które podawały, jakoby inskrypcje z filarów mówiły o królu „Men Salbo”. Sugerowano, że może to być nieznany wcześniej faraon, albo zniekształcone imię np. Menkauhora z V dynastii. Po bliższym przyjrzeniu się zdjęciom inskrypcji, okazało się, że jest to błąd w tłumaczeniu zwrotu „z jego ciała” lub „z jego krwi”.

Według egiptologów władcy V dynastii panowali w Egipcie na przestrzeni kilkudziesięciu lat około 2500-2300 roku p.n.e. Na tę dynastię przypada szczytowy okres wpływów kapłanów boga-słońca Ra (Re) z miasta Heliopolis (biblijne On), dlatego bywa ona nazywana „heliopolitańską”.

Niektórzy bibliści uważają, że Abraham odwiedził Egipt właśnie w okresie Starego Państwa. Panował wtedy nieznany z imienia faraon (Rodzaju 12). Jednak rozbieżności w chronologii uniemożliwiają jednoznaczne ustalenie tej kwestii.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Egipt i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.