Najstarszy znany rysunek egipskiego faraona?

Badacze z Uniwersytetu Yale uważają, że odkryli na naskalnym rysunku niedaleko Asuanu w południowym Egipcie najstarszy znany wizerunek egipskiego władcy.

W centralnej części petroglifu można dostrzec wyryte na płycie skalnej rysunki przedstawiające flotyllę królewskich statków w kształcie półksiężyców. Pośród nich stoi postać z charakterystyczną wysoką „białą koroną” Górnego Egiptu. Postać w „koronie” trzyma w ręku laskę lub długie berło. Za „królem” idzie człowiek z wachlarzem, a przed nim dwie osoby niosące – według uczonych – królewskie sztandary.

Archeolodzy uważają, że rysunek powstał pomiędzy 3200 a 3100 rokiem p.n.e. Byłby więc współczesny lub nieco starszy niż słynna Paleta Narmera wiązana ze zjednoczeniem Egiptu przez Menesa.

Szeroki na około 3 metry rysunek, znany jako „tableau 7a”, położony jest na stanowisku Nag el-Hamdulab w północno-zachodniej części Asuanu. Jest to największy spośród znajdujących się tam petroglifów.

Pierwotnie został odkryty pod koniec XIX wieku, ale z czasem zapomniano o nim, aż do niedawnego ponownego zbadania. Według egiptologów, rysunek przedstawia najprawdopodobniej odbywającą się co dwa lata w starożytnym Egipcie królewską podróż i procesję wzdłuż Nilu, zwaną „podążaniem za Horusem”.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Egipt i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.