Duża farma z czasów hasmonejskich w Jerozolimie

Izraelscy archeolodzy ogłosili odkrycie w Zachodniej Jerozolimie ciekawego obiektu sprzed 2200 lat. Są to pozostałości dużego rolniczego majątku, który funkcjonował w epoce hasmonejskiej, czyli za panowania w Judzie dynastii Machabeuszy.

O odkryciach na osiedlu Kiryat Hayovel poinformował w poniedziałek (10.12) Izraelski Zarząd Starożytności (IAA). W odsłoniętym gospodarstwie znaleziono między innymi butelkę po wonnościach, winną tłocznię, piec chlebowy a także zabudowania rolnicze.

Najciekawszym obiektem wydaje się ręcznie wykonany ołowiany ciężarek, na którym wygrawerowano literę. Jest to zapewne jod (nasze i lub j), dziesiąta litera hebrajskiego alfabetu, zapisana pismem starohebrajskim.

Na ślady zabudowań natknięto się podczas prac remontowych ulicy Arthura Hantke w związku z budową linii kolejowej. Archeolodzy uważają, że podobnych znalezisk w okolicy może być dużo więcej.

Możliwe, że gospodarstwo – położone w jakiejś odległości od hellenistycznych i rzymskich murów miasta – zbudowano w tym miejscu, by korzystać z urodzajnych, tarasowych pól leżących w pobliżu strumienia Ein Karem.

Dyrektor wykopalisk Daniel Ein-Mor w oświadczeniu IAA podkreśla, dlaczego te odkrycia są cenne:

„Wiemy bardzo niewiele na temat kultury materialnej i historii mieszkańców Jerozolimy i terenów wiejskich wokół niej w trzecim i czwartym wieku przed naszą erą. To nowo ujawnione stanowisko pomoże nam zbudować teoretyczny model osadnictwa na tym obszarze”.

Społeczność zamieszkująca podjerozolimską posiadłość działała zarówno przed, jak i po powstaniu żydowskim, które pod wodzą kapłańskiego rodu Machabeuszy (inaczej Hasmoneuszy) doprowadziło do wyzwolenia Jerozolimy spod wpływów hellenistycznych. Bodźcem do wybuchu powstania Machabeuszy było sprofanowanie świątyni Jahwe przez króla Antiocha IV Epifanesa w roku 168 p.n.e. Trzy lata później, 25 dnia miesiąca Kislew, po odzyskaniu miasta, świątynia została ponownie poświęcona i oddana do użytku.

Na pamiątkę oczyszczenia świątyni ustanowiono Święto Poświęcenia (hebr. chanukkáh), znane później też jako Święto Świateł. Pewnego razu podczas tego święta w świątyni jerozolimskiej przebywał Jezus (Jana 10:22, 23).

Żydzi współcześni obchodzą Święto Chanuka mniej więcej w grudniu. W tym roku wypada ono w tym tygodniu.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Izrael, Jerozolima i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.