Piwo z browaru sprzed 3500 lat na Cyprze

Brytyjscy archeolodzy odkopali na Cyprze pozostałości małego browaru z epoki brązu oraz starożytne narzędzia służące do warzenia piwa. Dokonano tego na stanowisku Kissonerga-Skalia koło Pafos na zachodnim wybrzeżu wyspy.

Odkrycia te pomogły badaczom odtworzyć warzelnię sprzed 3500 lat i dzięki metodom archeologii eksperymentalnej powtórzyć proces wytwarzania złotego napoju dokładnie według metod starożytnych.

Uczeni z Uniwersytetu w Manchesterze odsłonili ruiny sklepionej kamiennej komory, która służyła do suszenia ziarna, słodowania, a potem do fermentowania słodu. Oprócz niej odkopali też przepalone ziarna jęczmienia, z których wytwarzano słód oraz ślady paleniska, a także narzędzia i naczynia wykorzystywane w procesie warzenia.

Kierujący pracami wykopaliskowymi  dr Lindy Crewe wyjaśnia, że piwo nie służyło w starożytności tylko jako używka, ale wręcz spełniało ważną rolę odżywczą i społeczną:

„Piwo w starożytności spożywano masowo, było ono równie odżywcze jak chleb i mniej niebezpieczne od wody, w której często znajdowały się drobnoustroje groźne dla układu pokarmowego. Co więcej, piwo służyło jako zapłata, zamiast pieniędzy, ludziom biorącym udział w niektórych zbiorowych przedsięwzięciach, takich jak żniwa czy wznoszenie budynków używanych wspólnie przez daną społeczność. ”

Inny zespół brytyjskich archeologów, którym kieruje dr Ian Hill z Heritage and Archaeological Research Practice (HARP), odtworzył komorę i piec jakie w epoce brązu służyły na Cyprze do warzenia piwa.

Eksperymentalny proces produkcji tego napoju wykazał, że ziarno suszono w temperaturze 65 stopni Celsjusza, zawartość alkoholu w piwie sięgała 5 procent, proces fermentacji uruchamiały drożdże występujące w naturalny sposób na winogronach i figach.

Metody warzenia piwa na Cyprze w czasach biblijnych zapewne nie różniły się zbytnio od stosowanych na Bliskim Wschodzie czy w Egipcie. Piwa zbożowe, pszeniczne lub jęczmienne, były tam równie popularnym napojem.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bliski Wschód, Grecja i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.