Nowe stanowisko asyryjskie odkryto w Iraku

O odkryciu w północnym Iraku nowego stanowiska z okresu nowoasyryjskiego, czyli sprzed 2700 lat, poinformował w październiku serwis internetowy Al Arabiya News.

Odkrycia dokonano w pobliżu starożytnego kopca w mieście Irbil, stolicy Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego, w północnym Iraku. Irbil leży niecałe 100 km na południowy wschód od Mosulu, w którego okolicy archeolodzy znaleźli asyryjskie miasta Niniwa, Kalach i Chrorsabad.

Archeolodzy w Irbil odsłonili górną warstwę cmentarza z czasów Asyrii. W kilku miejscach odkryli szczyty grobowców, przejścia między nimi i elementy architektoniczne w kształcie łuków wykonane z asyryjskich cegieł.

IrbilJak poinformował Haydar Hassan, dyrektor Urzędu Starożytności Prowincji Irbil, odsłonięcie całego cmentarzyska będzie wymagało zbadania i usunięcia warstwy ziemi zawierającej pozostałości z okresu Dynastii Sasanidów, którzy panowali w Iraku zanim zostali pokonani przez muzułmańskie plemiona Arabów w VII wieku.

Na obszarze prowincji Irbil w północnym Iraku znajduje się wiele stanowisk archeologicznych, na których pracują aktualnie zespoły naukowców z Włoch, USA, Niemiec, Holandii, Grecji i Polski.

Asyria obejmowała w starożytności tereny dzisiejszego północnego Iraku. Swój rozkwit przeżywała między X a VII wiekiem p.n.e., gdy stała się dominującym mocarstwem na Bliskim Wschodzie.

W tym czasie historia Asyrii bardzo ściśle związała się z dziejami biblijnymi. W połowie VIII wieku p.n.e. Asyryjczycy podbili północne królestwo Izraela, a następnie uprowadzili do niewoli jego mieszkańców. Próbowali też dokonać podboju południowego królestwa Judy, ale nie udało im się zdobyć Jerozolimy.

W latach czterdziestych i pięćdziesiątych XIX wieku w okolicach Mosulu archeolodzy, tacy jak Paul Emil Botta i Austen Henry Layard, dokonali imponujących odkryć. Odkopali najważniejsze miasta starożytnej Asyrii, w tym jej osławioną stolicę Niniwę oraz również znane z Biblii miasto Kalach (asyr. Kalchu, arab. Nimrud), czy miasto króla Sargona w Chorsabadzie. Wykopaliska przyniosły olbrzymią ilość znalezisk, w tym dziesiątki tysięcy tabliczek z pismem klinowym w języku akadyjskim (np. z biblioteki Asurbanipala), co zapoczątkowało rozwój asyriologii.

Odkrycia archeologów potwierdziły wiele informacji historycznych znanych z Biblii, które wcześniej krytycy uważali za legendy, ponieważ nie pokrywały się z przekazami historyków antycznych. Między innymi potwierdziły się nazwy miast i imiona królów oraz wydarzenia wymieniane przez pisarzy biblijnych.

Dalsze odkrycia na nowym stanowisku w Irbil być może rzucą światło na kolejne zagadki starożytności.

Archeolodzy już od dawna przypuszczali, że Irbil (znane też jako Arbil lub Erbil) może skrywać pozostałości asyryjskiego miasta, które w tekstach klinowych występowało jako Arab’ilu. Było to znaczące miasto, niektóre inskrypcje wymieniają je jako jedno z sześciu najważniejszych miast Asyrii.

Prawdopodobnie z okresu asyryjskiego pochodzi kopiec o wysokości 30 metrów, który góruje w centrum miasta. Na szczycie kopca obecnie znajdują się ruiny dawnej tureckiej cytadeli. Odkrycie cmentarzyska zdaje się potwierdzać te przypuszczenia.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Bliski Wschód, Mezopotamia i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.