Starożytne belki cedrowe na Wzgórzu Świątynnym

Archeolodzy od dawna wiedzą, że na jerozolimskim Wzgórzu Świątynnym, obecnie zajmowanym przez meczet Al-Aksa, wciąż się znajdują bardzo stare belki cedrowe. Niektóre z nich mogą pochodzić nawet z czasów Pierwszej Świątyni.

O starożytnym drewnie świat dowiedział się pod koniec lat trzydziestych XX wieku, gdy naprawiano budynki uszkodzone przez trzęsienie ziemi. Uczeni mogli wtedy zbadać belki z powstałego w VIII wieku meczetu. Okazało się, że w jego więźbie dachowej wykorzystano dużo starsze drewno dostępne w Jerozolimie i okolicach. Belki cedrowe, jak wykazało datowanie, pochodzą głównie z okresu bizantyjskiego, ale niektóre też z czasów Drugiej i Pierwszej Świątyni.

W ostatnich tygodniach w mediach izraelskich zawrzało w związku z doniesieniami, że belki z „cedrów Libanu” niszczeją wystawione na działania pogody, a nawet są przez muzułmanów używane na opał. Przy okazji obecnym gospodarzom Wzgórza wypomina się niszczenie innych starożytnych pozostałości.

Wzgórze Świątynne to miejsce święte zarówno dla wyznawców judaizmu i islamu. Obie strony uważają je za swoje dziedzictwo historyczne i duchowe.

Większość obszaru Wzgórza Świątynnego jest obecnie dostępna tylko dla muzułmanów. Pozostali turyści mogą zwiedzać jedynie wyznaczone miejsca. Zgodnie z umową Izraelczycy nie prowadzą żadnych działań na terenie meczetu, w tym również prac archeologicznych. Pomimo tego od czasu do czasu słychać o pochodzących stamtąd artefaktach.

Kilka organizacji izraelskich stale monitoruje wszystko, co dzieje się na terenie Wzgórza. Z miejsc dostępnych turystom zauważyli niszczejące starożytne belki cedrowe. Jako zabytki były one przechowywane w pomieszczeniach muzealnych na terenie Wzgórza, ale jak się okazuje już nie są, co dobrze widać na zdjęciach i filmikach.

Powiadomiono o tym Izraelski Zarząd Starożytności, który obiecał zająć się sprawą. Rzeczywistość jest jednak taka, że władze izraelskie są bezradne wobec tego, co się dzieje na Wzgórzu.

  • Więcej o niszczeniu belek w artykule w Arutz-7 (ang.)
  • Tutaj dłuższy artykuł sprzed kilku dni z Israel Hayom (ang.) o zabytkach znajdowanych w gruzie wywożonym nielegalnie ze Wzgórza i innych „zbrodniach archeologicznych”.

Przeczytaj również podobne wpisy:

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Izrael, Jerozolima i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.