Pierwsza na świecie wystawa o Herodzie Wielkim

Herod Wielki, król Judei, zasłynął nie tylko jako okrutny władca i prześladowca „niewiniątek”, ale również jako świetny organizator i wielki budowniczy. Pozostawił po sobie imponujące pałace, potężne twierdze oraz przebudował świątynię w Jerozolimie w jedną z najwspanialszych budowli starożytności.

Temu ostatniemu aspektowi poświęcona jest ambitna wystawa zatytułowana “Herod Wielki – Ostatnia podróż króla”, którą od 12 lutego br. można oglądać w Muzeum Izraela w Jerozolimie.

Jak poinformowała kilka dni temu Ambasada Izraela w Warszawie, jest to pierwsza ekspozycja w całości poświęcona Herodowi Wielkiemu jako słynnemu budowniczemu. Można tam obejrzeć niedawno odkryte przedmioty pochodzące z pałaców Heroda w Herodionie, Jerychu i innych stanowisk archeologicznych.

Jednym z najciekawszych obiektów, jaki po raz pierwszy pokazuje światu Muzeum Izraela jest zrekonstruowany sarkofag Heroda Wielkiego, odnaleziony po 40 latach poszukiwań przez izraelskiego archeologa Ehuda Netzera. Wystawie towarzyszą również cyfrowe rekonstrukcje największych realizacji budowlanych Heroda z czasów jego ponad 30-letniego panowania.

Tytuł wystawy – „Ostatnia podróż króla” – nawiązuje do pogrzebu kontrowersyjnego władcy Judei. Stąd też na wystawie zaprezentowano również zrekonstruowaną salę tronową z zimowego pałacu w Jerychu, w której początkowo złożono ciało zmarłego króla. Stamtąd ciało Heroda wyruszyło w ostatnią drogę do twierdzy i pałacu w Herodionie. Król zbudował tam jeszcze za swego życia wspaniałe mauzoleum zwrócone w stronę Jerozolimy.

‚Ostatnia podróż króla’ pokazywana jest zwiedzającym ze pośrednictwem zrekonstruowanych miejsc i przedmiotów odnalezionych w Jerychu i Herodionie.

Wystawa będzie czynna od 12 lutego do 5 października 2013 r. Dedykowana jest pamięci Ehuda Netzera, wybitnego archeologa izraelskiego, odkrywcy grobowca Heroda i pomysłodawcy wystawy, który zmarł w roku 2010 podczas wykopalisk w Herodionie.

Poniżej kilka filmowych zaproszeń na wystawę:

Tutaj też krótkie migawki z wystawy:

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Biblia, Izrael, Jerozolima i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.