Potężna budowla sprzed 4000 lat w pobliżu Ur

ur-mapSpaktakularnym odkryciem rozpoczął się powrót po długiej przerwie zagranicznych archeologów do Iraku.

Brytyjscy uczeni z Uniwersytetu w Manchester odkryli w pobliżu starożytnego miasta Ur budowlę sprzed 4000 lat, która może być wielkim pałacem lub świątynią. Jak powiedziała Jane Moon, która kieruje zespołem, „rozmiary budowli zapierają dech”.

Stare sumeryjskie miasto Ur, znane z Biblii jako ‚Ur Chaldejczyków’, miejsce narodzin Abrahama, zostało znalezione w połowie XIX wieku. Najsłynniejszych odkryć dokonał tu jednak Leonard Woolley w latach 1922-34.

Teraz, po 80 latach przerwy spowodowanej sytuacją polityczną, brytyjscy archeolodzy powrócili do południowego Iraku wyposażeni w nowoczesne narzędzia niedostępne Woolleyowi.

Brytyjczycy natknęli się na ślad masywnej budowli dzięki analizie zdjęć satelitarnych. Gdy odkopali jej narożnik, okazało się, że odkryli monumentalny kompleks z rzędami komnat umieszczonymi wokół dużego dziedzińca.

Jak wyjaśnia Jane Moon, grubość odsłoniętych murów budowli wynosi około 2,5 metra. Wskazuje to na ważność obiektu lub jego bogactwo.

Archeolodzy sądzą, że odkryta budowla pochodzi sprzed około 4000 lat, więc z okresu sumeryjskiego, mniej więcej z czasów, gdy Abraham wyruszał z Ur w swoją wędrówkę do Ziemi Obiecanej.

Co więcej, badacze mają nadzieję, że odkrycie więcej powie o życiu codziennym mieszkańców ówczesnej stolicy Sumeru, niż wykopaliska z lat 20-tych i 30-tych. Nie chodzi tylko o nowocześniejsze metody, ale też o fakt, że badane przez Woolleya miasto było wielokrotnie przebudowywane i ponownie zasiedlane, tymczasem odkryta struktura najprawdopodobniej została opuszczona i zastana przez archeologów taką, jaką była 4000 lat temu.

Kolejna ciekawostka wiąże się z lokalizacją obiektu. Jest on położony jakieś 16 kilometrów od centrum Ur (obecnie stanowisko Tell al-Mukajjar), czyli od miejsca najsłynniejszych odkryć, takich jak ziggurat czy świątynia boga księżyca. Budowla prawdopodobnie leżała nad brzegiem Eufratu, gdy w starożytności biegło tam koryto rzeki.

Archeolodzy liczą na to, że dalsze wykopaliska w nowo odkrytym miejscu nie tylko wzbogacą naszą wiedzę o historii Sumeru, ale być może przyczynią się do napisania jej na nowo.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bliski Wschód, Mezopotamia i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.