Tajemnicza megalityczna struktura na dnie Morza Galilejskiego

363px-Sea_of_GalileeTajemniczą „monumentalną” kamienną strukturę odkryli archeolodzy na dnie Morza Galilejskiego w Izraelu – donosi portal LiveScience.

Struktura ma kształt stożka i wykonana została z „ociosanych bazaltowych głazów”. Uczeni szacują, że waży ona blisko 60 tysięcy ton, mierzy 10 metrów wysokości i około 70 metrów średnicy. Dla porównania, słynny Stonehenge jest w średnicy o połowę mniejszy.

Archeolodzy podkreślają, że kamienny kopiec na pewno jest dziełem rąk ludzkich i został zbudowany na lądzie, a dopiero potem zalany wodą.

Izraelski archeolog Icchak Paz datuje odkrycie na III tysiąclecie p.n.e. i wiąże je z podobnymi megalitycznymi budowlami znajdującymi się w okolicy Morza Galilejskiego.

izrael mapaNa ślady tajemniczej budowli po raz pierwszy natrafiono w 2003 roku podczas badań dna Morza Galilejskiego za pomocą sonaru.

„Bliższe badania wykonane przez nurków ujawniły, że konstrukcja wykonana jest z bazaltowych kamieni o długości około jednego metra” – napisali naukowcy w ostatnim numerze magazynu o archeologii podwodnej International Journal of Nautical Archaeology. – „Głazy nie mają widocznych znaków cięcia lub kłucia”.

Icchak Paz z Izraelskiego Urzędu Starożytności i Uniwersytetu Ben Guriona sądzi, że budowla może mieć przynajmniej 4 tysiące lat. Uważa jednak, że potrzebne są dalsze podwodne wykopaliska, by określić jej dokładny wiek i cel, w jakim ją zbudowano. Na razie swoje wnioski opiera na podobieństwie do innych megalitycznych struktur znalezionych w pobliżu Morza Galilejskiego.

Jednym z przykładów, na który się powołuje jest monumentalne stanowisko Khirbet Beteiha, położone około 30 kilometrów na północny-wschód od zanurzonej struktury. Monument zawiera trzy koncentryczne kręgi kamienne, z których największy ma 56 metrów średnicy. Według uczonych kręgi te liczą ponad 4 tysiące lat.

Archeolodzy podkreślają, że zbudowanie tak potężnej struktury wymagało dobrej organizacji. „Nakłady pracy potrzebne do stworzenia takiej budowli świadczą o dobrze zorganizowanym społeczeństwie o sporych umiejętnościach” – podkreślono w czasopiśmie.

Morze Galilejskie, inaczej Jezioro Tyberiadzkie, to słodkowodny akwen na północy Palestyny, drugi po Morzu Martwym w obszarze Rowu Jordanu. Jezioro jest długie na ponad 20 kilometrów i szerokie na jakieś 12 kilometrów. W Biblii nosi nazwę morza Kinneret lub Genezaret, co nawiązuje do jego kształtu przypominającego harfę.

Nad Morzem Galilejskim rozegrało się wiele wydarzeń związanych z działalnością Jezusa opisanych w Nowym Testamencie.

Zdjęcie satelitarne Morza Galilejskiego: Wikimedia Commons.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Izrael i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.