Najstarsze egipskie papirusy i port z czasów Cheopsa

Mideast Egypt AntiquitiesNiezwykle cennego odkrycia sprzed ponad 4000 lat dokonali niedawno francuscy i egipscy archeolodzy nad Morzem Czerwonym w Egipcie – poinformował kilka dni temu egipski minister starożytności.

W rejonie Wadi el-Jarf, jakieś 180 kilometrów na południe od Suezu, archeolodzy odkopali starożytny port sięgający czasów słynnego faraona Cheopsa (Chufu) z IV dynastii, budowniczego Wielkiej Piramidy.

Według uczonych jest to najstarszy znany port handlowy w Egipcie, a być może i na świecie. Port miał wielkie znaczenie dla państwa faraonów, ponieważ używano go do transportu miedzi i innych surowców sprowadzanych z półwyspu Synaj.

Podczas wykopalisk archeolodzy odkryli tam również zbiór 40 papirusów datowanych na 27. rok panowania Cheopsa. „Są to najstarsze papirusy znalezione kiedykolwiek w Egipcie” – wyjaśnił minister Mohammed Ibrahim.

egipt mapa1Odkryte dokumenty mówią dużo o codziennym życiu w epoce Starego Państwa, najdawniejszym okresie historii Egiptu. Na papirusach znajdują się miesięczne sprawozdania z pracy w porcie grupy robotników, z których można wyczytać dużo o ich prawach i  obowiązkach oraz o szczegółach ich życia.

O życiu i pracy robotników w porcie mówią też inne znaleziska, między innymi pozostałości osiedla domów robotników, kamienne kotwice oraz drewniane i kamienne narzędzia, a także liny i ceramikę.

W pobliżu portu odkryto też 30 wykutych w skale pomieszczeń na łodzie, których wejścia były zamknięte przez kamienne bloki. Na blokach wypisane czerwonym tuszem były kartusze z imieniem Cheopsa.

Przeczytaj też o innych niedawnych odkryciach z Egiptu.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Egipt i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.