Kamieniołom spod Jerozolimy z czasów Drugiej Świątyni

kamieniolomPrace archeologiczne poprzedzające budowę autostrady ujawniły pozostałości dużego kamieniołomu, z którego wydobywano materiał do budowy wspaniałych budowli w Jerozolimie około 2 tysięcy lat temu.

Odkryty kamieniołom zajmuje ponad 1000 m kw. powierzchni i znajduje się w dzisiejszej dzielnicy Ramat Szlomo w północno-wschodniej części Jerozolimy.

Na terenie kamieniołomu archeolodzy z Izraelskiego Urzędu Starożytności odnaleźli narzędzia, których używali robotnicy. Znaleziono między innymi kilofy, dłuta i kliny. Bardzo interesującym odkryciem jest starożytny klucz, również datowany z I wieku n.e.

W kamieniołomie zachowały się bloki skalne, które pozostawiono w różnym etapie obróbki. Pozwala to prześledzić proces i metody wydobywania budulca w tamtym czasie. Niektóre bloki kamienne mają prawie 2 metry długości i mogą ważyć dziesiątki ton.

Nie jest to pierwsze tego typu znalezisko w okolicach Jerozolimy. Na północnych krańcach stolicy Izraela znaleziono więcej takich miejsc. Rejon ten wręcz nazywa się „miastem kamieniołomów”. Na przykład w roku 2007, również w Ramat Szlomo, odkryto kamieniołom, gdzie pozostawione bloki kamienne mierzyły nawet do 8 metrów i używano je do budowy świątyni.

Na rozwój kamieniołomów w tym rejonie wpływ miały dwie korzystne okoliczności. Po pierwsze znajdują się tu bogate złoża cenionego jasnego wapienia zwanego Meleke, charakterystycznego dla architektury jerozolimskiej, zwłaszcza okresu herodiańskiego. I po drugie, rejon kamieniołomów topograficznie znajdował się wyżej niż miasto, co ułatwiało transport bloków na teren budowy.

Okrycie pozwala lepiej poznać okoliczności powstawania wspaniałych budowli z okresu Drugiej Świątyni, zwłaszcza z czasów panowania Heroda Wielkiego, który pozostawił po sobie wiele imponujących gmachów w Judei oraz przebudował świątynię w Jerozolimie. Olbrzymie bloki kamienne budziły podziw w starożytności, a i dziś wywołują podobne odczucia (por. Łukasza 21:5, 6).

Zobacz krótki filmik z wykopalisk:

Zobacz też:

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Izrael, Jerozolima i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.