Kość słoniowa z Fenicji była malowana i pozłacana

phoenician-ivory-216x300Kość słoniowa to jeden z najcenniejszych materiałów, z którego od dawna wykonywano luksusowe przedmioty zbytku. W czasach biblijnych ozdoby z kości słoniowej kochali zwłaszcza Egipcjanie i Fenicjanie, ale zamiłowanie to przejęli też Izraelici.

Chociaż dzisiaj bardzo ceni się zwłaszcza barwę kości słoniowej, ostatnio uczeni znaleźli dowody, że przynajmniej Fenicjanie (a zapewne i pozostali starożytni) malowali ozdoby wyrzeźbione z tego materiału lub je nawet złocili.

Specjaliści z Niemiec i Francji wykorzystali nowoczesną technologię, by chemicznie zbadać powierzchnię fenickich zabytków z kości słoniowej z VIII wieku p.n.e. znalezionych na stanowisku Arslan Tash w północnej Syrii.

Analiza spektroskopowa wykazała obecność niewidocznych dla oka cząsteczek metali, które świadczą o tym, że rzeźby te pierwotnie pomalowane były na niebiesko, czerwono i żółto, a także że niektóre z nich były pozłacane. Naukowcy mają nadzieję nawet zrekonstruować oryginalne kolory kościanych ozdób, choć zastrzegają, że może to być niezwykle trudne.

To kolejny dowód, że starożytność była o wiele bardziej barwna, niż wydawało się to pierwszym pokoleniom archeologów. Już od dawna wiadomo, że piękne antyczne marmurowe posągi nie były „klasycznie” białe, ale mieniły się dość kiczowatymi kolorami. Podobnie rzeźby z Egiptu i Mezopotamii, czy – jak się teraz okazuje – wyroby z kości słoniowej.

Co ciekawe jednak, w Biblii można znaleźć wskazówkę naprowadzajacą na podobny wniosek. Najsłynniejszym opisanym w niej wyrobem z kości słoniowej był wspaniały tron króla Salomona, wyobrażający jego majestat i bogactwo. Był on, według Biblii, pokryty szczerym złotem (1 Królów 10:18; 2 Kronik 9:17). Choć niektórzy krytycy uważali to za legendę, odkrycia uczonych potwierdzają, że w tamtym okresie istniała praktyka pozłacania luksusowych przedmiotów z kości słoniowej.

Król Salomon znany był również z tego, że importował drogą morską między innymi kość słoniową. W nieco późniejszym czasie Achab, król Izraela (X/IX wiek p.n.e.), wybudował w Samarii pałac i pokrył go kością słoniową. Izraelski prorok Amos ganił rodaków za gnuśność i pławienie się w luksusie, budowanie „domów z kości słoniowej” i wylegiwanie w „łożach z kości słoniowej” (Amosa 3:15; 6:4).

Odkrycia archeologów potwierdziły, że kość słoniowa była w Izraelu używana dość powszechnie, podobnie jak w sąsiednich krajach, w tym w Fenicji. Teraz te odkrycia nabrały zupełnie innych kolorów.

Przeczytaj też:

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Bliski Wschód i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.