Dowód na oblężenie Jerozolimy przez Rzymian

jerozolima_glodTrzy gliniane kuchenne garnki i lampka oliwna znalezione niedawno w Jerozolimie są, zdaniem izraelskich archeologów, materialnym dowodem głodu, jaki panował podczas pięciomiesięcznego oblężenia miasta przez Rzymian w 70 roku n.e.

O przerażającym braku żywności pisał historyk żydowski Józef Flawiusz, naoczny świadek zagłady miasta. Wcześniej jednak nie znano archeologicznych świadectw potwierdzających jego relację o głodzie.

Zabytki znaleziono wewnątrz małej cysterny połączonej z kanałem ściekowym biegnącym w pobliżu Wzgórza Świątynnego. Tunel sprzed 2 tysięcy lat od szeregu miesięcy odkopuje zespół, którym kieruje Eli Shukron z Izraelskiego Urzędu Starożytności (IAA).

Archeolog uważa, że cysterna – sztuczny zbiornik do przechowywania wody deszczowej – stała się schronieniem grupy jerozolimczyków, którzy w obliczu wielkiego głodu tam chowali zapasy jedzenia.

Shukron wyjaśnia:

„To pierwszy przypadek, gdy mogliśmy połączyć odkrycia archeologiczne z głodem, który wystąpił podczas oblężenia Jerozolimy w czasie Wielkiego Powstania. Zachowane w całości naczynia gliniane oraz mała ceramiczna lampka oliwna wskazują na to, że ludzie ukryli się w cysternie, gdzie spożywali znajdujące się w naczyniach jedzenie, z dala od wzroku niepożądanych osób. Jest to zgodne z informacjami opisanymi przez Józefa Flawiusza”.

Żydzi palestyńscy zbuntowali się przeciw władzy rzymskiej w 66 roku. Po początkowych klęskach, Rzymianie pod wodzą Tutusa wiosną 70 roku powrócili z dużo liczniejszą armią. Rozpoczęto oblężenie miasta, do którego akurat przybyły tłumy Żydów na święto Paschy. W odciętej od świata Jerozolimie zaczęły się dramatycznie kurczyć zapasy żywności. Dodatkowo, w wyniku walk między frakcjami rebeliantów, spora część zapasów została zniszczona przez samych powstańców.

Józef Flawiusz w Wojnie żydowskiej opisuje dramatyczne skutki wielkiego głodu, aż po przypadki zjadania własnych dzieci przez matki.

Miasto padło 30 sierpnia. W ciągu niespełna pięciu miesięcy w wyniku głodu, od miecza Rzymian i walk bratobójczych zginęło – według Józefa – 1 100 000 Żydów, a 97 000 zabrano do niewoli, gdzie wielu z nich wkrótce zginęło na arenach lub wskutek wycieńczenia.

Według chrześcijan, oblężenie Jerozolimy było spełnieniem proroctwa Jezusa o „wielkim ucisku” (Mat. 24, Łuk. 21).

Czytaj też:

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Izrael, Jerozolima, Rzym i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.