Rzymska droga odkryta w Jerozolimie

Odcinek dobrze zachowanej drogi z czasów rzymskich odnaleźli niedawno izraelscy archeolodzy w północnym przedmieściu Jerozolimy.

Jest to fragment traktu, jaki prowadził z Jerozolimy do nadmorskiej Joppy (późniejsza Jaffa, dziś część Tel Awiwu). Droga istniała w okresie rzymskiego panowania w Judei i datowana jest na II do IV wieku n.e.

Archeolodzy z Izraelskiego Urzędu Starożytności (IAA) znaleźli już wcześniej kilka fragmentów tej drogi, ale żaden nie zachował się w tak dobrym stanie, jak właśnie odkryty w Jerozolimie.

Wybrukowana płaskimi kamieniami droga miała około 8 metrów szerokości. Jej brzegi były wzmocnione z obu stron krawężnikami. Jej stan świadczy, że była mocno eksploatowana i na przestrzeni lat często naprawiana.

„Rzymianie przywiązywali ogromną wagę do dróg w cesarstwie” – wyjaśnia David Yeger, szef zespołu, który dokonał odkrycia. – „W tamtym czasie inwestowano duże sumy pieniędzy i korzystano z najbardziej zaawansowanych rozwiązań, by pokryć siecią dróg całe imperium.”

Z Jerozolimy do portowej Joppy (Jaffy) nad Morzem Śródziemnym jest około 60 kilometrów. W czasach rzymskich miasta te łączyły dwie drogi. Jedna z nich prowadziła przez Bet Horon (pokrywa się mniej więcej z dzisiejszą trasą nr 443), a druga przez Shaar HaGai (wzdłuż dzisiejszej autostrady nr 1).

Odsłonięty właśnie odcinek dotyczy pierwszej z dróg. Jej przebieg uczeni znają na podstawie zapisków historycznych i odkryć archeologicznych.

Odkrycia dokonano w palestyńskiej dzielnicy Jerozolimy, Beit Hanina, położonej na północnych obrzeżach miasta. Natrafiono się na nie podczas prac budowy instalacji odwodnienia.

Drogi rzymskie należą do najważniejszych osiągnięć inżynierskich starożytnego Rzymu. Budowane i utrzymywane z państwowych funduszy, przyczyniły się w znacznej mierze do potęgi militarnej i ekonomicznej imperium, a także zapewnienia wolności podróżowania na terenie objętym Pax Romana.

Liczne odcinki rzymskich dróg w dobrym stanie zachowały się do dzisiaj. Niektóre są ciągle w użyciu.

Zobacz też:

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Izrael, Jerozolima i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.