Znaleziono miejsce w Szilo, gdzie stał Przybytek?

sziloO intrygującym odkryciu dokonanym na terenie Szilo, pierwszej duchowej stolicy Izraela, doniósł kika dni temu izraelski portal Israel Hayom.

Archeolodzy znaleźli pozostałości otworów w ziemi, które ich zdaniem mogą wskazywać na miejsce, w którym stał Przybytek, pierwsza świątynia Jahwe i miejsce przebywania Arki Przymierza.

Według Biblii przenośny „namiot spotkania” zwany Przybytkiem Mojżeszowym został ustawiony w Szilo przez Jozuego i znajdował się tam przez ponad 300 lat.

Izraelscy uczeni uważają, że w odkrytych przez nich dołkach mogły być ustawione belki, z których wykonana była konstrukcja Przybytku. Hipotezę tę poświadczają inne odkrycia dokonane przez archeologów w bezpośrednim sąsiedztwie.

sziloW pobliżu otworów, w północnej części Tel Szilo odsłonięto ślady starożytnych budowli, których datowanie współgra z okresem podboju Kanaanu przez Jozuego, czyli wypada na czasy przed panowaniem króla Dawida.

W jednej z tych struktur odkryto również naczynia ceramiczne oraz trzy duże gliniane piece chlebowe.

„To nie jest coś, co występowało powszechnie w domach prywatnych, dlatego nie sądzimy, by te budowle były mieszkaniami rodzinnymi” -wyjaśnia Hananya Hizmi, urzędnik odpowiedzialny za wykopaliska w administracji Judei i Samarii.

Argumentem przemawiającym za inną lokalizacją Przybytku są również niedawne odkrycia w południowo-zachodnim narożniku murów, które otaczały Szilo. Znaleziska sugerują, że właśnie tam znajdowała się brama wjazdowa do miasta. Według archeologów miejsca kultu w tamtym czasie zazwyczaj znajdowały się w pobliżu bram miejskich.

Poszukiwania utrudnia fakt, że Przybytek wykonany był z nietrwałych materiałów – drewna, tkanin i skór – a nie z kamieni czy cegieł. Jednak uczeni sądzą, że te dowody pośrednie (otwory w ziemi pełniące rolę „fundamentów” namiotu oraz kontekst archeologiczny) mogą pomóc dokładnie ustalić miejsce ustawienia izraelskiego sanktuarium w Szilo.

Pomimo sensacyjnego charakteru odkrycia archeolodzy są ostrożni w swoich wnioskach. Podkreślają, że potrzebne są jeszcze dalsze wykopaliska, by ostatecznie potwierdzić, że właśnie w tym miejscu stał namiot z Arką Przymierza. Kult religijny związany z ofiarami powinien pozostawić ślady w postaci resztek zwierzęcych i naczyń rytualnych, a tych do tej pory w Szilo nie odnaleziono. Archeolodzy wiążą nadzieję z dalszymi pracami.

Warto przypomnieć (o czym wcześniej pisaliśmy), że na terenie stanowiska Tel Szilo znajdującego się w Dystrykcie Judei i Samarii (czyli palestyńskim Zachodnim Brzegu) od kilku sezonów prowadzone są intensywne i bardzo dokładne badania wykopaliskowe wspierane finansowo przez rząd Izraela i z zaangażowaniem mnóstwa ochotników. Są to największe izraelskie prace archeologiczne na terenach Autonomii Palestyńskiej.

Na początku tego roku archeolodzy znaleźli dowody, że miasto Szilo mogło zostać zniszczone przez Filistynów tuż po bitwie pod Eben-Ezer, w której zginęli synowie Helego, kapłana z Szilo, a Arka Przymierza dostała się w ręce Filistynów.

Czytaj też:

Przybytek, czyli „namiot spotkania” został zbudowany w czasie 40-letniej wędrówki Izraelitów przez pustynię, na podstawie szczegółowych wskazówek udzielonych Mojżeszowi na górze Synaj. Pełnił rolę ośrodka wielbienia Jahwe aż do wybudowania w Jerozolimie świątyni przez Salomona.

Dokładny opis Przybytku i znajdujących się w nim sprzętów znajduje się w Księdze Wyjścia rozdziałach 26 i 36. Poniżej komputerowa artystyczna rekonstrukcja powstała na podstawie tego opisu:

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Biblia, Izrael i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.