Katakumby Pryscylli do zwiedzania w Google

katakumbyPo pięciu latach renowacji Watykan ponownie udostępnił zwiedzającym rzymskie katakumby Pryscylli przy via Salari, które pełniły rolę cmentarza chrześcijan w pierwszych wiekach n.e.

W trakcie remontu oczyszczono za pomocą laserów starożytne freski i odrestaurowano ponad 700 sarkofagów i płyt nagrobnych. Udało się również odkryć nowe, nieznane wcześniej malowidła ścienne.

Nowością jest możliwość zwiedzania katakumb online. Dzięki funkcji Google Street View każdy może przejść się rozległymi podziemnymi korytarzami leżącymi pod rzymskim parkiem Villa Ada. Wirtualne zwiedzanie umożliwia opcja obracania widoku o 360 stopni.

Rzymskie katakumby są pozostałością po kamieniołomach. Chrześcijanie wykorzystywali je jako cmentarz od końca II do IV wieku, kiedy to chrześcijaństwo stało się religią państwową. Wbrew legendzie katakumby nie były miejscem spotkań czy schronienia chrześcijan.

Choć katakumby Pryscylli nie są najstarszą taką nekropolią w Rzymie, to uważa się je za najciekawsze i najbardziej godne zwiedzenia. System korytarzy, w których wykuto grobowce, swoją rozległością przypomina labirynt.

Na ścianach i sklepieniach można podziwiać freski, z których niektóre przedstawiają sceny lub nawiązania biblijne. Większość z nich pochodzi z III lub początku IV wieku.

Z najsłynniejszych malunków warto wiemienić: „dobrego pasterza” (nie ma pewności, czy chodzi o Chrystusa), scenę spożywania posiłku (uważa się, że chodzi o agapę, czyli ucztę miłości wspomnianą w liście Judy 12), trzech Hebrajczyków w piecu ognistym (Daniela 3) i wrzucenie Jonasza do morza.

Jeden z fresków przedstawia kobietę z dzieckiem na ręku i według Kościoła jest to najstarsze przedstawienie Marii, matki Jezusa.

Na uwagę zasługuje brak typowych dla późniejszych wieków symboli chrześcijaństwa czy obrazów o charakterze kultowym. Zdecydowana wiekszość fresków ma charakter czysto ozdobny, nawiązuje do życia codziennego lub przyrody. Wiąże się to z przeznaczeniem katakumb, były one przede wszystkim miejscem pochówku, a nie miejscem nabożeństw czy schronienia przed prześladowaniami.

W katakumbach Pryscylli można zobaczyć również fragmenty około 700 sarkofagów. Jak jednak zaznacza portal Fronda sarkofagi te „łączą w sobie tradycje pogańskich i chrześcijańskich pochówków”. Rzeczywiście, można na nich znaleźć nawiązania również do mitologii, na przykład scenę z Orfeuszem.

Wydaje się zatem, że katakumb nie można traktować jako nekropolii tylko i wyłącznie chrześcijańskiej, albo jest to świadectwo postępującego w III i IV wieku procesu łączenia doktryn chrześcijańskich z pogańskimi praktykami.

Swoją nazwę katakumby zawdzięczają Pryscylli, najprawdopodobniej żonie konsula Acyliusza, która przyjęła chrześcijaństwo i została skazana na śmierć przez cesarza Domicjana. Zapomniane w średniowieczu, zostały ponownie odkryte w XVI wieku i odtąd stały się ważnym źródłem wiedzy o początkach chrześcijaństwa.

Wirtualne zwiedzanie katakumb Pryscylli:

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Rzym i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.