W Karkemisz znaleziono dużą stelę Nabuchodonozora

borderPomimo niestabilnej sytuacji na pograniczu turecko-syryjskim tegoroczne wykopaliska w ruinach Karkemisz, starożytnego miasta nad Eufratem, przyniosły zaskakujące odkrycia.

Na początku listopada bliskowschodni portal World Bulletin poinformował, że archeolodzy odkopali tam najprawdopodobniej największą znaną babilońską stelę, czyli kamienną tablicę zapisaną pismem klinowym.

Stela pochodzi z czasów panowania babilońskiego króla Nabuchodonozora II, który w roku 605 (lub 625) p.n.e. rozgromił w bitwie pod Karkemisz faraona Necho, czym otworzył sobie drogę do podboju Syrii, Kanaanu i Egiptu.

Podczas wykopalisk odkryto również tabliczkę z pismem klinowym pochodzącą z pałacu Katuwy, hetyckiego króla Karkemisz (IX wiek p.n.e.), jak również ponad 300 rzeźb, hieroglificzne inskrypcje w języku luwijskim oraz mozaiki.

karkemiszKarkemisz w starożytności było ważnym ośrodkiem handlowym położonym na zachodnim brzegu górnego Eufratu (w pobliżu brodu na rzece), na szlaku z północnej Mezopotamii nad Morze Śródziemne.

Miasto przez długi okres dziejów zachowywało niezależność polityczną. Jednak ze względu na strategiczne położenie rywalizowali o nie Asyryjczycy, Hetyci, Babilończycy i Egipcjanie (por. Izajasza 10:9).

Po zdobyciu asyryjskiej stolicy Niniwy przez Babilończyków, na pomoc Asyrii wyruszył do Karkemisz faraon Necho II (z XXVI dynastii). Z niejasnych przyczyn pod Megiddo drogę Egipcjanom próbował zastąpić judzki król Jozjasz, który poniósł klęskę i zginął (co opisuje Księga 2 Kronik 35:20-24).

Kilka lat później, w roku 605 p.n.e. (według innej chronologii w 625 p.n.e.) Babilończycy pokonali faraona Necho w bitwie pod Karkemisz. W ten sposób Nabuchodonozor II (znany w Biblii hebrajskiej jako Nebukadneccar), czołowy władca dynastii nowobabilońskiej, stał się faktycznym hegemonem Bliskiego Wschodu.

O bitwie pod Karkemisz wspomna biblijna Księga Jeremiasza 46:2, a także przechowywana w Muzeum Brytyjskim tabliczka zwana Kroniką Nabuchodonozora (symbol BM 21946). Obie relacje są ze sobą całkowicie zgodne.

Czy odnaleziona właśnie stela Nabuchodonozora również ma związek z tamtym wydarzeniem? Niestety relacja prasowa nie zawiera infomacji na ten temat.

Teren dawnego Karkemisz leży w wojskowej strefie po obu stronach granicy turecko-syryjskiej (z czego 55 hektarów w Turcji i 35 w Syrii). Starożytne miasto zidentyfikował w roku 1876 znany asyriolog George Smith. Na początku XX wieku wykopaliska prowadzili tu między innymi Leonard Wooley i T. E. Lawrence (znany jako Lawrence z Arabii).

Najnowszych odkryć dokonał zespół turecko-włoski, którym kieruje dr Nicola Marchetti.

Zobacz też:

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Bliski Wschód, Mezopotamia, Turcja i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.