Najstarsza na świecie piwnica na wino odkryta w Tel Kabri

tel kabri dzbanyO odkopaniu najstarszej i największej znanej na Bliskim Wschodzie piwnicy na wino poinformowali w ostatni piątek (22.11) amerykańscy i izraelscy archeolodzy.

Odkrycia dokonano na stanowisku Tel Kabri, które leży w północnym Izraelu niedaleko granicy z Libanem. Znajdują się tam ruiny dużego kananejskiego miasta (obszar stanowiska to 30 hektarów) pochodzącego ze średniej epoki brązu, czyli sprzed podboju Kanaanu przez Jozuego.

W pozostałościach pałacu datowanego na 1700 rok p.n.e., w pobliżu odkopanej wcześniej sali biesiadnej, uczeni natknęli się na 40 dzbanów, których łączna pojemność wynosiła około 2000 litrów. Analiza chemiczna pozostałości organicznych wykazała, że w dzbanach przechowywano wino dobrej jakości. Jego receptura przypominała lecznicze wina używane od 2 tysięcy lat w Egipcie.

Archeolodzy uważają, że większa część pałacu, wliczając w to salę biesiadną i piwnicę na wino, została zniszczona około 3600 lat temu przez to samo nagłe zdarzenie, być może trzęsienie ziemi. Winiarnia została zasypana grubą warstwą cegieł z mułu i tynku.

Ta okoliczność oraz fakt, że na tym miejscu nie wznoszono dalszych budynków wyjątkowo sprzyjają badaniom archeologów. Nigdzie na Bliskim Wschodzie nie znaleziono wcześniej tak dobrze zachowanej składnicy dzbanów na wino.

Ruiny Tel Kabri znajdują się w pobliżu znanego kurortu Naharijja, najdalej na północ wysuniętego nadmorskiego miasta Izraela. Wykopaliska rozpoczął tam Aharon Kempinski w roku 1986, a od roku 2005 prowadzą je wspólnie badacze z pobliskiego Uniwersytetu w Hajfie i amerykańskiego Uniwersytetu Jerzego Waszyngtona.

Kabri jest jednym z najlepiej zachowanych miast kananejskich. Odkryte pozostałości pałacu zajmują około 60 arów i jest to jedyny pałac kananejski z tamtego okresu, który zachował się w całości.

W średniej epoce brązu (datowanej na lata 2000-1550 p.n.e.) Kabri należało zapewne do związku państw-miast północnego Kanaanu, w którym najważniejszą rolę odgrywało Chacor (Tel Hazor) położone jakieś 70 km na wschód, w górnej Galilei. Kanaan znajdował się wtedy najprawdopodobniej pod dominacją Egiptu.

W okresie tym Kananejczycy, zwłaszcza północni, utrzymywali kontakty handlowe z Cyprem oraz z wyspami położonymi na Morzu Egejskim. W roku 2009 w pałacu w Tel Kabri archeolodzy odkryli freski w stylu minojskim, jedyny tak bezpośredni dowód wpływów cywilizacji minojskiej Krety na ludy zamieszkujące Kanaan (por. Rodzaju 10:14, Powtórzonego Prawa 2:23, Amosa 9:7).

Przy okazji warto przypomnieć, że w roku 2010 w Armenii odkryto pozostałości najstarszej znanej winnicy świata (por. Rodzaju 9:20), o czym więcej tutaj. Nie znaleziono tam jednak dzbanów na wino.

Zobacz też:

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Izrael i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.