Pierwsza odkryta budowla hasmonejska w Jerozolimie

Czasy panowania w Jerozolimie dynastii hasmonejskiej, czyli Machabeuszy (II wiek p.n.e.), należą do najlepiej poznanych, dzięki dokładnym relacjom historycznym. Jednak, o dziwo, do tej pory w Jerozolimie archeolodzy nie znali żadnego budynku z tego okresu.

Na szczęście tę lukę zapełniło odkrycie, którego dokonano w ciągu ostatnich miesięcy na parkingu Givati w starej części Jerozolimy, gdzie wykopaliska prowadzi Izraelski Urząd Starożytności (IAA). Przypomnijmy, to tam znaleziono niedawno tabliczkę złorzeczącą z imieniem Bożym, o czym pisaliśmy w październiku.

Doron Ben Ami i Yana Tchekhanovets (tj. Jana Ciechanowiec), archeolodzy z IAA, odkopali w tym miejscu ruiny budowli, prawdopodobnie mieszkalnej, której powierzchnia wynosi 64 m kw. Zachowane mury, typowe dla okresu hasmonejskiego, mają nawet ponad metr szerokości, a w niektórych miejscach zachowały się na wysokość 4 metrów.

Chociaż wewnątrz budynku znaleziono spore ilości ceramiki, to jednak największe zainteresowanie badaczy wzbudziły odkryte tam monety. Pomogły one dokładnie datować odkopany budynek. Okazało się, że został on wzniesiony na początku II wieku p.n.e. i istniał przez cały okres panowania Machabeuszy (142-37 p.n.e.).

Archeolodzy podkreślą znaczenie odkrycia. Wyjaśniają: „Hasmonejskie miasto, które dobrze znamy z historycznych opisów Józefa Flawiusza, nagle ukazało się naszym oczom”.

Do tej pory archeolodzy znali w Jerozolimie zaledwie fragmenty fortyfikacji z tego okresu dziejów oraz budynki spoza terenu stolicy Izraela (o odkryciu dużej farmy z czasów hasmonejskich pod Jerozolimą pisaliśmy niemal równo rok temu).

Ogłoszenie odkrycia zbiega się, podobnie jak w zeszłym roku, z żydowskim Świętem Poświęcenia (Chanuka), które jest pamiątką zwycięskiego powstania Żydów pod wodzą kapłańskiego rodu Machabeuszy (inaczej Hasmoneuszy). Dokonano wtedy oczyszczenia i ponownego poświęcenia świątyni jerozolimskiej.

Zobacz również krótką relację filmową o odkryciu:

Czytaj też zeszłoroczną informację o podobnym odkryciu:

Wykopaliska na jerozolimskim stanowisku Givati (Givati Parking Lot), w pobliżu Miasta Dawida, na terenie Parku Narodowego Mury wokół Jerozolimy, należą ostatnio do najciekawszych. Z pewnością będziemy śledzić, co tam się dzieje.

Zobacz o innym niedawnym odkryciu z parkingu Givati:

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Izrael, Jerozolima i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.