Watykan i Oksford udostępniają w sieci cenne rękopisy

polonskyDwie z największych i najstarszych bibliotek świata postanowiły w ramach wspólnego projektu udostępnić w Internecie cenne manuskrypty biblijne i inne ważne zabytki. To już kolejne podobne przedsięwzięcie w ostatnich kilku latach.

Biblioteka Watykańska i oksfordzka Bodleian Library uruchomiły niedawno stronę internetową, gdzie można zapoznać się z hebrajskimi i greckimi manuskryptami, a także z unikalnymi starodrukami znajdującymi się się w zasobach tych instytucji.

Udostępnione teksty to na razie początek zaplanowanego na cztery lata projektu. Fundacja Polonsky’ego, która wspiera całe przedsięwzięcie, w sumie zamierza zdigitalizować i umieścić w Internecie 1,5 miliona stron dokumentów.

Już teraz miłośnicy Biblii z całego świata mogą za darmo zapoznać się z wysokiej jakości cyfrowymi kopiami takich zabytków jak rękopisy Biblii hebrajskiej z XI-XVI wieku oraz greckie manuskrypty biblijne z wieków od VII do XV. Dostępne są też piętnastowieczne inkunabuły, w tym dwa pełne dwutomowe egzemplarze Biblii Gutenberga (watykański i oksfordzki).

Oprócz samych dokumentów na stronie internetowej znalazły się również naukowe komentarze, blog dokumentujący proces digitalizowania oraz lista pozycji bibliotecznych, które czekają na swoją kolej.

A jest rzeczywiście na co czekać. Sama Biblioteka Watykańska posiada około 5 tysięcy manuskryptów greckich oraz najprawdopodobniej najstarszy hebrajski kodeks z IX wieku, zaś Bodleian przechowuje część zasobów genizy z Kairu, setki ksiąg żydowskiej literatury biblijnej i talmudycznej oraz 244 tomy kolekcji Barocciego, unikalnego zbioru greckich pism wczesnochrześcijańskich.

W pierwszej kolejności do cyfrowego skopiowania wybrano, pod czujnym okiem konserwatorów i kuratorów, najcenniejsze zabytki z obu kolekcji, których stan zachowania pozwalał na taki proces.

Fundacja Leonarda Polonsky’ego, która wyłożyła na projekt 2 miliony funtów, postawiła sobie za cel wykorzystywać najnowszą technologię, by najcenniejsze dokumenty kulturowego dziedzictwa ludzkości stały się dostępne za darmo dla jak największego grona odbiorców. Jak pisaliśmy już wcześniej, dzięki wsparciu Fundacji, dostępne są już online najważniejsze rękopisy z kolekcji Uniwersytetu w Cambridge, w tym papirus Nasha i Kodeks Bezy.

Biblioteka Watykańska (Bibliotheca Apostolica Vaticana) została założona w 1448 roku przez papieża Mikołaja V. Obecnie znajduje się tam 75 tys. manuskryptów i ponad 1,1 miliona drukowanych książek, w tym 8500 inkunabułów (starodruków sprzed roku 1500). Ponadto w Tajnych Archiwach Watykanu przechowywanych jest 150 000 pozycji. Od roku 2000 Biblioteka Watykańska stopniowo udostępnia swoje zasoby w Internecie.

Bodleian Library to główna biblioteka Uniwersytetu Oksfordzkiego. Choć jej początki sięgają XIV wieku, oficjalnie została ustanowiona w 1602 roku przez Thomasa Bodleya. Jej księgozbiór liczy ponad 11 milionów pozycji. W Wielkiej Brytanii pod względem ilości woluminów ustępuje tylko British Library.

Przedstawiciele obu instytucji z zadowoleniem wypowiadają się o wspólnym projekcie i liczą na szybkie postępy w dalszych pracach.

Na podstawie artykułu w Culture24 (ang).

Niestety na liście oczekującej do zdigitalizowania nie ma słynnego Kodeksu Watykańskiego, greckiego tekstu Biblii z IV wieku, przechowywanego w Bibliotece Watykańskiej. Do dziś ukazały się online w wysokiej rozdzielczości pozostałe najważniejsze kodeksy: Synajski, Aleksandryjski (część) i Bezy. 

Czytaj poprzednie wpisy

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Biblia i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.