Remont Koloseum rusza dzięki prywatnemu wsparciu

colesseum_tourists_183725287W rzymskim Koloseum ruszyły właśnie długo oczekiwane prace remontowe – informuje amerykańska telewizja CBS.

Jest to możliwe dzięki udziałowi prywatnego przedsiębiorcy. Diego della Valle, producent luksusowej skórzanej galanterii Tod’s i właściciel piłkarskiego klubu Fiorentina, przeznaczył na remont 33 miliony dolarów.

Koloseum, jak potocznie określa się Amfiteatr Flawiuszów, to chyba najsłynniejszy symbol potęgi i przepychu starożytnego Rzymu. Każdego roku odwiedza go cztery miliony zwiedzających.

Tymczasem obecny stan zabytku nie tylko odstrasza turystów, ale też stanowi dla nich zagrożenie. Koloseum sypie się i to całkiem dosłownie. Zanieczyszczenie spalinami oraz upływ czasu spowodowały pęknięcia i zniszczenia. Spadające odłamki zagrażają przechodniom, stąd część otoczenia amfiteatru jest zamknięta dla zwiedzających.

W roku 2009 burmistrz Wiecznego Miasta ogłosił alarm i potrzebę natychmiastowego remontu. Jednak akurat wtedy Włochy dotknęła największa fala kryzysu finansowego, a potem politycznego. Budżet państwa nie był w stanie poradzić sobie z przewidywanymi wydatkami.

W maju 2010 władze Rzymu zwróciły się do prywatnych przedsiębiorców i ogłosiły przetarg. Wygrał je właśnie Diego della Valle, jeden z najbogatszych Włochów, który zaoferował na tamten czas 25 milionów dolarów.

Wyniki przetargu natychmiast oprotestowała organizacja broniąca praw konsumentów. Della Valle oskarżono o to, że wykorzysta remont do reklamy swoich produktów, na przykład, że na Koloseum zawiśnie ogromna reklama skórzanych butów.

Włoski milioner odpierał jednak zarzuty i po dwuletniej batalii sądowej potwierdził prawo do sfinansowania remontu zabytku (bez możliwości umieszczenia swojej reklamy na rusztowaniach). Początek prac przewidywano na lipiec roku 2012, a potem na początek roku 2013.

W końcu latem było już wszystko przygotowane i z końcówką upływającego roku ruszyły prace.

Diego della Valle przyznał: „Jestem dumny z tego, że jestem Włochem. To jest najważniejszy na świecie włoski pomnik i symbol”. Trzeba jednak przypomnieć, że z racji udziału w finansowaniu remontu, przedsiębiorca będzie mógł przez 15 lat korzystać z wizerunku Koloseum.

Prace renowacyjne zaplanowano na trzy lata. Służby archeologiczne nie wykluczają, że na terenie Amfiteatru Flawiuszów powstanie największy na świecie park archeologiczny.

Poniżej fragment programu CBS This Morning (ang):

  • Na podstawie CBS News (ang) i wcześniejszych doniesień prasowych.

Amfiteatr Flawiuszów otwarto w roku 80 n.e. po ponad ośmiu latach budowy. Był największym tego typu obiektem w starożytnym świecie. Jego oficjalna nazwa upamiętnia cesarzy z dynastii Flawiuszów (Wespazjana i Tytusa), a nazwa Koloseum odnosi się do ogromnego posągu Nerona, który stał w pobliżu.

Historycy uważają, że na sfinansowanie Koloseum przeznaczono skarby zrabowane ze świątyni jerozolimskiej zdobytej przez Rzymian pod wodzą Tytusa w 70 roku n.e.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Archeologia, Rzym i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.